2009. február. 12. 11:03 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 12. 11:32 Világ

Koncepciós eljárás orosz pénzügyi vezetők ellen

Az orosz pénzügyminisztérium több magas rangú vezetőjének, köztük volt és ma is aktív miniszterhelyetteseknek is része volt jelentős pénzösszegek jogtalan eltulajdonításában - hangoztatta az ügyész a Szergej Sztorcsak pénzügyminiszter-helyettes elleni büntető eljárás fejleményeit ismertetve.

Alekszandr Basztrikin, az ügyészség mellett működő nyomozati bizottság vezetője a testület kollégiumának ülésén 18 millió dollár eltulajdonításáról beszélt, s azt mondta, hogy a "machinációk szervezésében része volt a legjobb pénzügyi szakértőknek, köztük miniszterhelyetteseknek". Túl ezen csak annyit közölt, hogy az ügyet hamarosan átadják a bíróságnak.

Orosz lapok a Sztorcsak-ügy kapcsán többször is arról írtak, hogy az valójában a liberális Alekszej Kudrin pénzügyminiszter elleni politikai támadás.

Szergej Sztorcsakot, aki Oroszország hiteleivel és adósságaival foglalkozott, 2007 novemberében vették őrizetbe, azzal gyanúsítva őt, hogy 43 millió dollár csalás útján történt eltulajdonítására tett kísérletet egy bűnszövetkezet tagjaként. Később egy másik nyomozást is indítottak ellene Oroszország Kuvaittal szembeni adóssága kapcsán, de ezt az eljárást az ügyészség megszüntette. Tavaly októberben Sztorcsakot szabadlábra helyezték, de a nyomozati bizottság a jelek szerint nem tett le Sztorcsak vád alá helyezéséről.

Őrizetbe vételét követően a minisztérium és több más hatóság megállapította, hogy a szóban forgó ügyben - amelyben az állam kifizette tíz éve fennálló adósságát egy magáncégnek - Sztorcsak jogszerűen járt el. Alekszej Kudrin pénzügyminiszter többször védelmébe vette helyettesét, s le sem váltotta őt tisztségéből. Sztorcsak a büntetőeljárás miatt külföldre nem utazhat, és az Interfax hírügynökség forrásai szerint szabadságon van. Vizsgálati fogsága miatti távolléte alatt szakértők szerint több mint 100 millió dollár veszteség érte az orosz államot.

Az ügyben a sajtó arról cikkezett, hogy az eljárás valójában a Vlagyimir Putyin akkori elnök környezetében lévő szilovikok - a titkosszolgálatok és a fegyveres testületek képviselői - által indított támadás Alekszej Kudrin pénzügyminiszter ellen, akit a kormány utolsó liberális tagjának tekintenek.

Sztorcsak szabadon bocsátása kapcsán Alekszandr Hinstejn jogász, a duma képviselője a 2007 őszén alakult és erősen vitatott nyomozati bizottságról írt cikket. A furkósbot évfordulója címmel a Moszkovszkij Komszomolecben közölt írásában Hinstejn felsorolta a bizottság botrányos ügyeit, s megállapította, hogy ezek mind egy kaptafára illenek.

"Ha valaki veszélyessé, esetleg túl önállóvá vált, vagy csak nem tetszik, lefogjuk egy közeli munkatársát, aztán mosakodhat. S mindez nem csupán vezetőkkel, hanem sok-sok egyszerű emberrel is megtörténik. Nem szeretem az 1937-tel (a sztálini repressziókkal) való összehasonlításokat, de ami most zajlik, gyakorlatilag ugyanaz: embereket vetnek börtönbe egyetlen feljelentés alapján" - írta Hinstejn.

A bizottság azóta is változatlanul működik.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.