2009. február. 06. 09:28 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 06. 09:33 Világ

Uniós társulási szerződés Ukrajnával

Az EU és Ukrajna arra törekszik, hogy még az idén társulási egyezményt köthessen egymással - idézték brüsszeli médiaforrások Benita Ferrero-Waldnert, az EU külkapcsolatokkal foglalkozó biztosát, aki az előző nap Prágában megbeszélést folytatott Volodimir Ohrizko ukrán külügyminiszterrel.

A csütörtöki megbeszélésen részt vett Karel Schwarzenberg, az unió soros elnökségét adó Csehország külügyminisztere is. A társulási egyezmény mielőbbi megkötésére irányuló uniós szándék azt jelzi, hogy Brüsszel viszonylag gyorsan túl kíván lépni a januári gázválság okozta megrázkódtatásokon, és a válságban tanúsított ukrán magatartás miatti csalódottságából nem az elzárkózás, hanem éppenséggel a szorosabb együttműködés kölcsönös érdekeltségének megteremtése révén igyekszik kitörni.

Brüsszeli elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra: jelzésértékű lehet, hogy míg José Manuel Barroso elnök vezetésével csaknem az egész Európai Bizottság a gázválság másik főszereplőjénél, Oroszországban  vendégeskedik, a krízis utáni első EU-ukrán találkozót jóval szerényebb protokolláris keretek közt tartották meg a cseh fővárosban.

A tervbe vett EU-ukrán társulási egyezménynek - amelyről egyébként tavaly ősz óta folynak a kétoldalú tárgyalások - a vámmentes kereskedelemről szóló megállapodás is része lenne.

Ohrizko elmondta, hogy Kijev emellett 2012-ig vízummentességi megállapodást is szeretne kötni az Európai Unióval. Ferrero-Waldner az újságírók előtt annyiban tért ki a gázválságra, hogy felhívta a figyelmet a március 23-án Brüsszelben tartandó ukrán befektetési konferenciára, amelyen 2,5 milliárd eurót akarnak összegyűjteni az ukrán gázvezetékrendszer korszerűsítésének költségeire.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?