2009. január. 23. 12:07 Utolsó frissítés: 2009. január. 23. 12:09 Világ

Orosz sajtó - veszélyes üzem

Határozott és összehangolt intézkedések megtételére sürgette a moszkvai vezetést az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője az orosz újságírók biztonságának és testi épségének szavatolása érdekében.

Haraszti Miklós nyilatkozatában arról tájékoztatott, hogy a héten levelet írt Dmitrij Medvegyev orosz elnöknek és Vlagyimir Putyin kormányfőnek, felhíva a figyelmüket arra, hogy az újságírók elleni fizikai megfélemlítés irányzata felerősödött az év eleje óta.

Levelében hat olyan erőszakos esetet sorolt fel az utóbbi két hónapból, amely újságírók halálához vagy megsebesüléséhez vezetett. Mások között megemlítette Anasztaszija Baburovát, a Novaja Gazeta című ellenzéki lap munkatársát, aki a Sztanyiszlav Markelov emberi jogi sztárügyvéd ellen fényes nappal elkövetett merényletben halálos lövést kapott. Az újságíró főként az újfasisztákkal foglalkozott cikkeiben.

Haraszti összehangolt és központosított intézkedéseket kért a moszkvai kormány részéről ennek a - szavai szerint - "krónikus emberi jogi válságnak" a megoldására. A sajtószabadság csupán üres biztosíték egy olyan országban, ahol fontos kérdésekkel foglalkozó újságírókat gyilkolnak meg, ráadásul úgy, hogy a tettesek büntetlenek maradnak - húzta alá Haraszti.

Hirdetés
Élet+Stílus HVG 2025. május. 16. 19:00

„Nekem nagyon sokat segített, de a mai fiatalokat nem így nevelném” – Kökény Beatrix a Penge podcastban

Verekedős, csibész gyerekből lett klasszis kézilabdázó az olimpiai ezüst- és bronzérmes Kökény Beatrix, akiben az edzői hamar felismerték a tehetséget, majd rájöttek arra is, hogy két-három labdaérintéssel korábban látja, mi történik majd a pályán. Csapatkapitányként a nyugalmat képviselte – máskülönben a társai is idegesek lettek –, és nem volt véletlen, hogy irányító lett: a magánéletben is ilyen típus. Jó ideje az utánpótlás-képzésért felelős sportvezetőként dolgozik a Ferencvárosnál, így jól látja, hogyan alakult át a sportolók és az edzők kapcsolata az elmúlt évtizedekben, és hogy mennyire mások hozzájuk képest a mai fiatalok. Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak azt is elárulta a Penge podcastban, hogy ugyan nem riad fel éjszakánként, amiért „minden idők legerősebb női válogatottjával” nem sikerült Sydney-ből hazahozniuk az aranyérmet, de az olimpiák idején van benne emiatt egy nyomasztó érzés.