2009. január. 15. 18:34 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 15. 18:16 Világ

Továbbra sem jön gáz Ukrajnából

Az Európába irányuló gázszállításról továbbra sincs megegyezés az ukránok és az oroszok között, a gázcsapok megnyitásának időpontja továbbra is bizonytalan.

 Az orosz és az ukrán kormány szombaton Moszkvában megvitatja az orosz gázszállítással kapcsolatos kérdéseket. Erről állapodott meg szerda éjfélkor lezajlott telefonbeszélgetése során Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán miniszterelnök - idézte csütörtök hajnalban a kijevi kormány közleményét az Unian ukrán hírügynökség. Eszerint a telefonbeszélgetés során a két miniszterelnök megvitatta a gázkérdéssel kapcsolatos problémák rendezésének elveit. Megtárgyalták továbbá az orosz gáz tranzitjának feltételeit az Európai Unióba.

Az EU időközben jelezte, hogy kész csatlakozni a hét végén tartandó orosz-ukrán csúcstalálkozóhoz, amely a gázválság megoldását célozza, közölte Brüsszelben az Európai Bizottság szóvivője. Legfőbb ideje, hogy megtartsák a magas szintű orosz-ukrán találkozót - fogalmazott Johannes Laitenberger.

A Moszkvában tartandó megbeszélésekhez az unió részéről várhatóan Andris Piebalgs energiaügyi biztos, valamint Martin Riman, a soros elnökséget ellátó Csehország illetékes szakminisztere fog csatlakozni.

Kijevi hírek szerint Julija Timosenko ukrán kormányfő szombaton, a Dmitrij Medvegyev orosz elnök által szerdán javasolt csúcsértekezlet időpontjában Moszkvába érkezik ugyan, de az előzetes jelek szerint nem az orosz gáz felhasználóinak csúcstalálkozójára, hanem kétoldalú tárgyalásokra készül Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel. Az MTI tudósítójának az ukrán fővárosból küldött jelentése szerint: csütörtökön délután úgy tűnt, még az sem biztos, hogy a csúcs Moszkvában lesz, sőt, az is kétséges, hogy a felhasználó országok is részt vesznek-e rajta.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint ugyanakkor Oroszország elvesztette megbízható európai gázszállítói státusát, miután az EU országai napok óta nem kapják az orosz gázt. Az IEA vezető közgazdásza, Faith Birol egy madridi konferencián nyilatkozott minderről.

Szlovéniának nem okoz gondot az európai gázkrízis - írja  a szlovéniai Népújság. Az ország legnagyobb gázszállítója, a Geoplin az orosz gáz kiesése miatti válságos időszakot át tudja hidalni, elsősorban az Algériából és Ausztriából érkező földgázmennyiséggel.

Az FGSZ Földgázszállító Zrt. csütörtök reggeli tájékoztatása szerint elegendő a földgáz Magyarországon, annak ellenére is, hogy még az FGSZ mindeddig nem kapott hivatalos értesítést a gáz érkezéséről. A magyar szállítórendszer ugyanakkor továbbra is készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására.

A gázszállítás szüneteltetése nem jelenti azt, hogy a vezetékkészlet teljesen kiürül, azt ilyen esetben akár huzamosabb ideig is nyomás alatt tudják tartani az üzemeltetői - válaszolta korábban Somlyai Dóra, a Mol Magyarország kommunikációs igazgatója. Ezért semmilyen technikai problémát nem okoz a kialakult helyzet, és nem igényel különösebb beavatkozást, ha újra beindul a gázszállítás - tette hozzá.
Magyarországon a csütörtökön várható 54-56 millió köbméteres napi földgázfelhasználással szemben a rendelkezésre álló források nagysága 66 millió köbméter - közölte az FGSZ.

Délelőtt 10 órától feloldották az I-es kategóriába tartozó ipari fogyasztókra vonatkozó gázkorlátozást. Így egyebek mellett a ferihegyi repülőtéren is csütörtökön déltől visszaálltak a gázfelhasználásra.

Az erőművek gázkorlátozásának feloldása ellenére továbbra is olajjal fűtenek Tatabányán tájékoztatott a fűtőerőmű ügyvezetője. A Mátrai Erőműben az első fokú gázkorlátozás feloldása nyomán viszont újraindították az előtét gázturbinákat. A Budapesti Erőmű is problémamentesen visszaállt a gáztüzelésre. De ugyancsak visszaáll a gáztüzelésre a baranyai megyeszékhely távhőellátását is biztosító Pannon Hőerőmű is.

A Mol kész 1-1,5 millió köbméter gázt juttatni Szlovákiának, ha azt igénylik és fogadni tudják.

Hirdetés