Áll a bál Obama megüresedett helyéért
Az amerikai Illinois szövetségi állam korrupcióval vádolt kormányzója nem mondott le, szerdán folytatta munkáját, pedig Barack Obama megválasztott elnök és a washingtoni szenátus mind az 50 demokrata párti tagja lemondásra szólította fel.
"Szokásos munkanap volt" - közölte a kormányzó szóvivője. A CNN értékelése szerint az, hogy az összes demokrata szenátor - köztük Joe Biden leendő alelnök, valamint Hillary Clinton majdani külügyminiszter is - aláírta a Rod Blagojevich lemondását követelő levelet, azt jelzi: a demokrata politikusok egységes frontba tömörültek a korrupció ellen. A Harry Reid frakcióvezető által írt levélben a szenátorok továbbá felszólították a kormányzót: ne éljen azzal a jogával, hogy kinevez valakit az Obama elnökké választásával megüresedett szenátori posztra.
A demokrata szenátorok értésre adták: minden rendelkezésre álló alkotmányos eszközzel meg fogják akadályozni, hogy a kormányzó lépjen a szenátori tisztség betöltése ügyében. A történtek után nehezen lehetne találni olyan politikust, aki elfogadná Blagojevich felkérését. A The New York Times mindenesetre megjegyezte: a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bizonyítékai ellenére nem kellene elsietni a dolgot, a kormányzót is megilleti az ártatlanság vélelme.
Blagojevichet kedden tartóztatták le korrupciós vádak miatt. Állítólag bizonyíték van arra, hogy pénzért és egyéb előnyökért áruba akarta bocsátani azt a szenátori helyet, amely Obama elnökké választásával felszabadult. Blagojevich - akit feltételesen szabadon engedtek - tagadja bűnösségét.
A kormányzónak a vádemelés ellenére joga van kinevezni az új illinois-i szenátort. Obama sajtófőnökén keresztül közölte: az állami törvényhozásnak esetleg soron kívüli választást kellene kiírnia a szenátori hely betöltésére. Nem minden demokrata politikus erőlteti a választást, némely szenátor úgy véli: Blagojevich lemondásával posztját mostani helyettese, Pat Quinn foglalhatná el, aki gyorsan kijelölhetne egy demokrata politikust Obama helyére, s ez a demokraták szempontjából jobb lenne, mint a későbbi, bizonytalanabb kimenetelű választás. A főnökével haragban levő Quinn a kormányzó letartóztatása után azonnal közölte: Blagojevichnek le kell mondania, vagy le kell őt mondatni bírósági vagy törvényhozási úton, "a nép érdekében".