Európai parlamenti jelentés az "egészségügyi vasfüggönyről"
Az Európai Unió régi és új tagállamai között egyes betegségek előfordulási gyakoriságában olyan nagy a különbség, hogy "egészségügyi vasfüggönyről" beszélhetünk - olvasható az Európai Parlament (EP) által csütörtökön Brüsszelben elfogadott jelentésben.
A dokumentum lényegében az Európai Bizottság által tavaly készített, "Együtt az egészségért: Stratégiai megközelítés az EU számára 2008-2013" című fehér könyvnek az EP-értékelését tartalmazza. A témafelelős - a szlovén néppárti Alojz Peterle - sajnálatának adott hangot, hogy a fehér könyv nem tűz ki konkrét, számszerűsíthető és mérhető célokat, amelyek megvalósítása révén kézzelfogható eredmények születhetnének.
A jelentésben található adatok szerint a születéskor várható élettartam a nőknél átlagosan 9, a férfiaknál pedig 13 évvel alacsonyabb az új tagállamokban, mint a régiekben. A csecsemőhalandóságnál hatszoros a gyakorisági különbség. Ehhez hasonlóan a rák túlélési esélyei is jóval nagyobbak a régi tagállamokban.
A dokumentum kitér arra, hogy Európa-szerte nagyon sok antibiotikumot fogyasztanak - egyes tagállamokban háromszor-négyszer annyit, mint másokban -, az antibiotikumok azonban mind kevésbé hatásosak, mert a baktériumok egyre ellenállóbbak.