2008. október. 05. 14:29 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 05. 14:06 Világ

"Megnyerhetetlen" az afganisztáni háború egy brit parancsnok szerint

"Megnyerhetetlennek" nevezte a tálibok elleni háborút az afganisztáni Hilmend tartományban harcoló brit erők parancsnoka, aki vasárnap Londonban idézett nyilatkozatában inkább valamilyen egyezséget valószínűsített.

Mark Carleton-Smith dandártábornok a The Sunday Timesnak azt mondta: "csökkenteni kell" az afganisztáni háborúval kapcsolatos elvárásokat, mert "ezt a háborút nem fogjuk megnyerni". A brit közvéleménynek nem szabad "döntő katonai győzelmet" várnia, ehelyett fel kell készülnie a tálibokkal kötendő megállapodás lehetőségére.

A tábornok szerint olyan, "kezelhető szintre" kell visszaszorítani a felkelést, amely már nem jelent stratégiai fenyegetést, és amellyel az afgán hadsereg is képes szembeszállni. Carleton-Smith szerint a brit erők majdani távozásának időpontjában is még jó eséllyel "alacsony szintű, de kitartó" lázadás zajlik Afganisztán vidéki körzeteiben. - Nem várhatjuk, hogy mire kivonulunk, már nem lesznek portyázó fegyveres bandák a világ e részén; ez irreális lenne - idézte a parancsnokot a vezető vasárnapi brit lap.

A tábornok megfogalmazása szerint "a vita természetét oly módon kell megváltoztatni, hogy a megállapodás a puska csöve helyett tárgyalások révén szülessék meg". Ha a tálibok "készek leülni az asztal másik oldalára", és politikai egyezségről tárgyalni, az pontosan olyan fajta előrelépés lenne, amely az ehhez hasonló felkeléseket általában lezárja. Hozzátette: emiatt "senkinek nem kell kényelmetlenül éreznie magát".

A The Sunday Times idézi Hilmend tartomány kormányzójának minapi kijelentését, miszerint a tálib erők a növekvő brit katonai jelenlét ellenére a tartománynak több mint a felét ellenőrzik. A tartományban az utóbbi fél évben 32 brit katona halt meg.

Az afganisztáni háború kimenetelével kapcsolatban független londoni elemzők már jó ideje kétségeiknek adnak hangot. Az egyik legnagyobb londoni hadászati-külpolitikai kutatóműhely, a Királyi Külügyi Intézet - székháza után közkeletű nevén Chatham House - e témának szentelt, néhány hónapja kiadott jelentése szerint a kivezényelt erők alacsony létszáma miatt a külföldi hadikoalíció - jóllehet képes taktikai győzelmeket aratni a tálibok felett, és rövid időre ellenőrzése alá tud vonni egyes térségeket - végső vereséget nem tud mérni a tálib erőkre.

A Chatham House szakértői szerint az is komoly probléma, hogy jelentős a tálibok részére Pakisztánból beáramló logisztikai és fegyverutánpótlás, és Pakisztán toborzó bázissá is vált. Mindaddig, amíg a tálibok és az al-Kaida terrorhálózat sejtjei biztos menedékre találnak Pakisztánban, a nemzetközi erők nem tudják ellenőrzésük alá vonni Afganisztánt - állt a tekintélyes londoni kutatóintézet elemzésében.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.