2008. szeptember. 28. 17:49 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 28. 17:30 Világ

Az optimistább jelölt nyeri meg az amerikai elnökválasztást

Az optimistább jelölt nyeri meg a novemberi amerikai elnökválasztást - ez derült ki a Pennsylvaniai Egyetem vasárnap ismertetett kutatási eredményeiből.


Az egyetem az 1900 óta rendezett elnökválasztásokat és elhangzott kampánybeszédeket elemezve arra a következtetésre jutott: az esetek 80 százalékában az optimistább jelölt jutott a Fehér Házba.

A közvélemény-kutatások szerint az idei versenyben a demokrata párti Barack Obama és a republikánus John McCain "egyenlő mértékben derűlátó", viszont Sarah Palin, a republikánus alelnökjelölt nagyobb optimizmust sugároz nemcsak Joe Biden szenátornál, a demokrata párti alelnökjelöltnél, hanem a két elnökjelöltnél is.

A Pennsylvaniai Egyetem pszichológus kutatói szerint a novemberi választás kimenetelére döntő hatással lesz az, hogy a két kampány a hátralevő 36 napban mennyire lesz képes optimizmust sugározni. Mint Randy Sparks, a Daytoni Egyetem marketing elemzője megjegyezte: a stílus meghatározó abban, hogy az üzenet meggyőző-e.

Barack Obama általában jobban teljesít az előre megírt beszédek elmondásakor, mint vetélytársa, John McCain viszont a lakógyűlésekre hasonlító, kis közönségű, bensőséges hangulatú kampányrendezvényeken remekel.

Ami még számít, az az alvási faktor - hívta fel a figyelmet az Aludj Jól nevű piackutató intézet. Kutatása szerint az amerikaiak 20 százaléka a jelenleginél rosszabbul aludna, ha Obamát választanák elnökké, McCain esetében ez a mutató csak 15 százalék.

Az elnökjelöltek első tévés vitájának részleteit boncolgató vasárnapi sajtó megállapította: egyik jelölt sem követett el baklövést, nem vétett olyan súlyos hibát, amely kísértené őket a kampányban. A liberális média elemzői és szondázott mintacsoportjai rendre Obamát hozták ki győztesnek, főleg a gazdasági kérdésekben, míg a konzervatív sajtó szerint egyértelműen McCain nyert, mint a The Wall Street Journal fogalmazott, "McCain meggyőzőbb főparancsnoknak".

Az első adatok szerint a péntek esti vita nézettsége nem döntött csúcsot, átlagos volt az érdeklődés. A Nielsen médiakutató intézet szerint a másfél órás összecsapást körülbelül 57 millióan látták, kevesebben, mint George Bush és John Kerry négy évvel ezelőtti első vitáját és valamivel többen, mint a 2000. évi Bush-Gore, illetve az 1996-os Clinton-Dole vitát. A csúcsot Ronald Reagan és Jimmy Carter 1980-as első összecsapása tartja 80,6 millió nézővel.

Dana Milbank, a The Washington Post neves kolumnistája megjegyezte: a várva várt nagy megméretés elég langyosra sikeredett. McCain visszafogta magát, Obama pedig meglehetősen szűkszavú volt; mindketten óvatosan beszéltek, még a moderátor noszogatására sem voltak hajlandók nyíltan egymást támadni.
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.