2008. szeptember. 04. 14:24 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 04. 14:24 Világ

Cheney elítélte a grúziai orosz beavatkozást Tbilisziben

Az amerikai alelnök elítélte Oroszországot azért, mert "erő alkalmazásával törvénytelenül és egyoldalúan megpróbálta megváltoztatni Grúzia határait".

Dick Cheney szerdán villámlátogatást tett Tbilisziben, ahol másfél órás megbeszélést folytatott Miheil Szaakasvilivel grúz elnökkel. Közös sajtótájékoztatójukon Cheney egyrészt élesen támadta Oroszországot, másrészt határozottan kiállt Grúzia mellett.

"Oroszország akciói mély kétségeket ébresztettek úgy szándékaival, mint nemzetközi partnerként megbízhatóságával kapcsolatban, és nemcsak Grúziában, hanem szerte a régióban és ténylegesen az egész nemzetközi (kapcsolat)rendszerben" - jelentette ki a keményvonalas politikájáról ismert Cheney, aki Moszkva egyik legkeményebb bírálója.

Az amerikai alelnök megerősítette, hogy az Egyesült Államok támogatja Grúzia szuverenitását, és segíteni fogja a gazdasági újjáépítésben. Emlékeztetett arra, hogy Washington kiállt a "fiatal és bátor demokrácia" mellett, miután a (Szaakasvilit hatalomra segítő) 2003-as "rózsás forradalom" révén elnyerték szabadságukat. Hozzátette: az Egyesült Államok ismét segíti Tbiliszit abban, hogy talpra álljon "a szuverén országuk elleni invázió, egy olyan illegitim, egyoldalú kísérlet után", amely Grúzia határainak erővel történő megváltoztatására irányult, és amelyet egyként elítélt a "szabad világ".

Cheney dicsérte Grúzia iraki szerepvállalását; a kaukázusi ország küldte a harmadik legjelentősebb katonai kontingenst Irakba. Rámutatott, hogy most a "szabad világ kötelessége, hogy felsorakozzon Grúzia oldalán". Leszögezte, hogy Washington teljes mértékben elkötelezett a NATO tagsági akciótervében (MAP) való grúz részvétel, illetve a kaukázusi ország NATO-tagsága mellett. A NATO az áprilisi bukaresti csúcstalálkozón nem ajánlotta fel ugyan Grúziának a részvételt a lényegében tagjelölti státust jelentő MAP-ban, de arról biztosította Szaakasvilit, hogy országa előtt nyitva áll a NATO-csatlakozás jövőbeni lehetősége.

Az Egyesült Államok szerdán jelentette be, hogy egymilliárd dolláros segítséget nyújt a kicsi, de stratégiai fontosságú helyen fekvő Grúziának az Oroszországgal vívott háború következményeinek felszámolására. Washington eddig 30 millió dolláros humanitárius segélyt nyújtott Tbiliszinek.

A grúz hadsereg az augusztus 8-ra virradó hajnalon indított támadást, hogy visszaszerezze az ellenőrzést Dél-Oszétia felett. A grúz erőket az orosz hadsereg masszív ellentámadása meghátrálásra kényszerítette, és az orosz csapatok mélyen behatoltak Grúzia területére.

Szaakasvili arról beszélt, hogy Grúzia békés úton akarja rendezni vitáját két szakadár köztársaságával, Dél-Oszétiával és Abháziával, amelyek függetlenségét Oroszország a múlt héten ismerte el. A grúz elnök felszólította a nemzetek közösségét, hogy ne kövessék az orosz példát. Ugyanakkor leszögezte, hogy Grúzia kész tárgyalni mindenkivel, minden országgal és szomszéddal.

Az amerikai alelnök kedden kezdett körutazást, amelynek első állomása Azerbajdzsán volt. Grúziából még csütörtökön - az ugyancsak NATO-tagságra törekvő - Ukrajnába utazik tovább, majd Olaszországban fejezi be útját. Látogatása minden bizonnyal felbosszantja a Kremlt, amely azzal vádolta a Fehér Házat, hogy Szaakasvili támogatásával csak szítja a feszültséget.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról