Pöttering: ilyen válság nem volt a szovjet összeomlás óta
A grúziai válság kiterjedése olyan mértékű veszélyt jelent az európai biztonságra nézve, amilyenre nem volt példa a Szovjetunió összeomlása óta - vélekedett az Európai Parlament (EP) elnöke, az EU hétfői rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozóján elhangzott felszólalásában.
Hans-Gert Pöttering szerint kétségtelen, hogy a Chinvali dél-oszétiai város ellen végrehajtott katonai akcióval Miheil Szaakasvili grúz elnök "súlyos hibát" követett el, ám az orosz válaszra semmilyen mentség nem hozható fel.
"Egy független és szuverén állam területe elleni támadással Oroszország felelőtlen módon megszegte a nemzetközi jog elveit, különösképpen az Egyesült Nemzetek Alapokmányának második cikkelyét" - jelentette ki Pöttering. Abházia és Dél-Oszétia ezt követő elismerésével Oroszország nem csupán a konfliktus békés rendezését nehezítette meg, hanem "a világrend általános stabilitása" ellen is fenyegetést támasztott - tette hozzá.
Az EP-elnök szerint a tagállamokat képviselő Európai Tanácsnak most meg kell mutatnia, hogy az unió eltökélten ellenzi az Európa térképén kierőszakolt egyoldalú változtatásokat.
Pöttering aggasztónak tartja, hogy Moszkva az orosz állampolgárok megvédésének szükségességével indokolta a Grúzia elleni inváziót, és felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy Ukrajnában és a Moldovában is jelentős számú orosz kisebbség él.
"Az Európai Uniónak eltökélt szerepet kell játszania a grúziai konfliktus békés és tartós megoldásának biztosításában, a nemzetközi jog elveivel összhangban. Késznek kell lennie arra, hogy a helyszínen támogatást nyújtson az ENSZ-nek, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetnek" - hangsúlyozta az Európai Parlament elnöke.
Szerinte a békés rendezés sarokköve Grúzia területi épsége és teljes szuverenitása, beleértve Dél-Oszétia és Abházia tartományt is.
E két szakadár, orosz támogatást élvező tartomány fölött Grúzia már közel másfél évtizede nem tudja gyakorolni főhatalmát.
Felszólalásában Pöttering kiemelte a konfliktus során otthonaikból elmenekültek hazatérésének fontosságát, valamint azt, hogy az EU-nak humanitárius segítségben kell részesítenie a helyi lakosságot. Szerinte az uniónak növelnie kell elkötelezettségét a fekete-tengeri térséggel való gazdasági együttműködés fokozására, valamint felül kell vizsgálnia vízumpolitikáját.
Pöttering szerint az EU-nak fenn kell tartania célkitűzésként Oroszországgal a stratégiai partnerséget, de az uniós elveket "nagyon világosan meg kell fogalmazni" a készülő partnerségi és együttműködési megállapodásban.