2008. június. 26. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 26. 17:46 Világ

Egyre több orosz vadászgép repked Alaszka partjainál

Orosz harci gépek egyre gyakrabban hajtanak végre provokatív repüléseket az amerikai határ közelében, Alaszkánál - írta a csütörtöki The Washington Times. Az amerikai légvédelmet próbálgató hidegháborús berepülésekre emlékeztetnek ezek az esetek - jegyezte meg a katonai kérdésekben jól értesült újság.

TU-95 Bear típusú bombázók az utóbbi egy évben 18 alkalommal "súrolták" az Alaszkát védő 12 mérföldes légi azonosítási zónát - tudta meg a lap az észak-amerikai légteret felügyelő Északi Parancsnokságtól. Az orosz harci gépek akcióira válaszul minden esetben amerikai F-15 és F-22 Raptor típusú vadászgépek emelkedtek a magasba. A legutóbbi ilyen eset májusban történt.

A propeller hajtású TU-95 nehézbombázók a hidegháború jelképeivé váltak, ugyanúgy, ahogy amerikai "megfelelőik", a B-52-es stratégiai bombázók - írta a The Washington Times.

Az Alaszkát védő úgynevezett azonosítási légtérsáv egy olyan katonai határövezet, amelybe csak úgy repülhetnek be idegen gépek, ha előzetesen közlik repülési útvonalukat az amerikai irányítással. Az orosz gépek ezt nem tették meg, és olyan közel repültek, hogy amerikai vadászgépeknek kellett felszólítani őket: azonosítsák magukat és távozzanak a térség közeléből - közölték az Észak-amerikai Légvédelmi Parancsnokság (NORAD) alaszkai bázisán.

A lap szerint az orosz bombázók provokatív repüléseit a Pentagon egyes vezetői Moszkva erőfitogtatásának tartják, meggyőződésük, hogy Oroszország olaj- és gázexportjának hatalmas bevételeiből újjáépíti katonai erejét. A NORAD viszont különösen érzékenyen reagál a gyanús, az Egyesült Államok biztonságát fenyegető repülőgépekre a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek óta. A Pentagont akkor súlyos bírálatok érték, amiért nem volt képes összehangolt akcióban felderíteni és esetleg lelőni a terroristák által eltérített utasszállító gépeket.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.