Bush: még idén békét köthetnek a palesztinok és az izraeliek
Még idén megköthetik az izraeli-palesztin békemegállapodást, de ehhez mindkét félnek engedményeket kell tennie - hangoztatta az amerikai elnök vasárnap, több demokráciát és nagyobb szabadságot sürgetve a Közel-Keleten.
Az egyiptomi Sarm-es-Sejkben vasárnap megnyílt közel-keleti Világgazdasági Fórumon George Bush hangsúlyozta: szilárdan hisz abban, hogy még elnöksége alatt sikerül egyezségre jutni az önálló palesztin államról. A megállapodás mindkét fél részéről erőfeszítéseket és lemondásokat követel. Izraelnek enyhítenie kell a palesztinokat sújtó korlátozásokat, és kemény áldozatokat kell hoznia a békéért. A palesztinokat arra bátorította Bush, hogy küzdjenek a terrorizmus ellen, valamint folytassák a szabad és békés társadalom intézményrendszerének kiépítését. Az arab országoknak pedig azt tanácsolta, hogy küzdjék le az Izraellel szemben táplált régi előítéleteiket, és támogassák minél jobban a palesztin népet.
Az amerikai elnök egyben kioktatta az arab világot, amelynek vezetőit a terrorizmust támogató országok elszigetelésére, valamint a polgári szabadságok nagyobb érvényesítésére szólította fel. A szélsőségességek terjedésének megakadályozására, a felvirágzásra Bush most is ugyanazt ajánlotta: demokrácia és szabadság.
Hangsúlyozta, hogy a demokrácia nem olyan nyugati érték, amely nem egyeztethető össze az iszlámmal, és amelyet az Egyesült Államok rá akar kényszeríteni másokra. Az igazi demokrácia nem egyszerűen a választásokban merül ki, hanem életerős politikai pártokat igényel, ellenzéket, amely félelem nélkül kampányolhat, valamint a választások lebonyolítását és a vezetők elszámoltathatóságát biztosító intézményeket.
Túl gyakran fordult elő a Közel-Keleten, hogy a hatalom egyetlen vezető kezében összpontosul, az ellenzék pedig a börtönben ül - mondta Bush, hozzátéve, eljött az ideje annak, hogy véget vessenek ennek a gyakorlatnak, és a polgárokat az őket megillető tisztelettel és méltósággal kezeljék.
Kijelentette, hogy versenyképesebbé, diverzifikáltabbá, a vállalkozók előtt nyitottabbá kell tenni a gazdaságokat, illetve a demokratikus kormányzást megteremtő politikai reformokra van szükség. Szorgalmazta a jogrendszer és az információ szabadságának érvényesítését, az oktatási rendszer javítását, a nők nagyobb társadalmi szerepvállalásának engedélyezését.
A közel-keleti Világgazdasági Fórum éves tanácskozásán hetven ország több mint 1500 képviselője gyűlt össze, köztük állam- és kormányfők, miniszterek, befektetők, üzletemberek, a civil társadalom vezetői.
George Bush - Izraelt, Szaúd-Arábiát és Egyiptomot felölelő - ötnapos közel-keleti körútjának utolsó programja volt a vasárnapi beszéd, amelynek elmondását követően hazautazott. Négy hónap leforgása másodszor látogatott el a térségbe, de csakúgy mint előző alkalommal, most is úgy tér vissza Washingtonba, hogy nem tudott nagyobb előrelépésről beszámolni az izraeli-palesztin békemegállapodásról.