2008. május. 15. 09:03 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 09:14 Világ

Obamát támogatja John Edwards korábbi jelölt

A 2004-es választáson John Kerry alelnök-jelöltjeként induló észak-karolinai szenátor, aki a mostani kampányban is küzdött egy darabig, Michigan államban bejelentette: támogatja Obama elnökjelöltségét.

Egymásra találtak
© AP
Edwards a Grand Rapidsban rendezett  demokrata nagygyűlésen hozta nyilvánosságra szándékát. A demokrata szenátor 2006 decemberében lépett hivatalosan harcba a demokraták elnökjelöti tisztjéért. Az 55 éves politikus fő céljaként a szegénység felszámolását, a klímaváltozás elleni harcot, az egészségügyi helyzet orvoslását, valamint az iraki csapatok kivonását nevezte meg. A 2008. január 3-án tartott iowai jelöltállító gyűlésen második lett Obama mögött 29,75 százalékkal, míg Hillary Clinton a harmadik helyet szerezte meg 29,47-tel.

Amikor bejelentette visszalépését a versenyből, nem támogatta egyik jelöltet sem. Áprilisban úgy nyilatkozott, nem fogadná el az alelnöki posztot, ha felajánlanák neki.

Obama iránti szimpátiája már korábban megnyilvánult, a New Hampshire-ben rendezett előválasztás előtti egyik vitában úgy fogalmazott: "ha valaki erőteljesen érvel amellett, hogy változásra van szükség, a status quo fenntartását kívánó hatalmak azonnal reagálnak. Obama mélyen hisz a változásban, ahogy én is."

"Hillary Clinton megmutatta, hogy erős és szívén viseli a családok, a dolgozó emberek ügyét" - kezdte beszédét Edwards a szinte őrjöngő tömeg előtt. "Ő egy vezető személyiség, nem a férje miatt, hanem mert felszólalt az ügyekért, amelyek mellett kiállt. És ha ennek a harcnak vége, a demokratáknak egy családként kell kiállnia, hogy Amerikát azzá tehessük, aminek lennie kell. Munkájának köszönhetően a választási kampány kezdetén egy rendkívül erős elnökjelöltet állíthatunk. De miért is gyűltünk ma itt össze: hogy jó munkánk legyen, hogy leküzdjük  magas árakat, de legfőképpen, hogy Amerikát újra egységbe kovácsolhassuk. Nagy út áll előttünk és számtalan falat kell ledönteni. Elsőként azt a falat, mely az emberek és Washington között húzódik, amelynek túloldalán óriáscégek és azok érdekei állnak. Tegnap tettem egy bejelentést, amely szerint tíz éven belül a felére kell csökkenteni az országban tapasztalható szegénység mértékét. Barack Obama egyetért velem ebben és támogatja ezen szándékomat."

Edwards összesen 26 delegált támogatását élvezte, amikor visszalépett a versenyből. Ezek a delegáltak vélhetően tovább növelik a most már a szuperdelegáltak között is előnyt szerző Obama előnyét Hillary Clintonnal szemben. Ennél is fontosabb, hogy az észak-karolinai szenátor szavazóbázisában jelen vannak azok az alsó-középosztálybeli munkások, akik a mostani előválasztáson jelentős többségben Clintonra adták a voksukat vagy akár a jelentős munkanélküliségi problémáva küzdő Michiganben, ahol a bejelentés elhangzott.

Hiányzik még a képből az egyelőre rejtőzködő Al Gore, akinek végső szava lehet a demokraták vitájának eldöntésében. Az ő színre lépése még komoly befolyással lehet az amúgy is pattanásig feszült helyzetre.
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról