2008. március. 27. 19:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 27. 19:00 Világ

A cseh egészségügyi privatizáció leállítását követelik a szakszervezetek

Sztrájkokat és más tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba a cseh szakszervezetek, ha a jobbközép kormány nem állítja le az egészségügy további privatizációját.

"Az egyetemi kórházak részvénytársaságokká alakítása nem más, mint a cseh egészségügy nagymértékű kirablása. Felszólítjuk a kormányt, az egészségügyi minisztériumot, a pénzügyi tárcát, hogy azonnal állítsák le a további magánosítások előkészítését, kezeljék felelősen a közvagyont, őrizzék meg a társadalmi szolidaritást és biztosítsák a mindenki számára elérhető egészségügyi ellátást" - jelentette ki csütörtökön Prágában Jirí Schlanger, az egészségügyi szakszervezetek elnöke.

A szakszervezetek arról tanácskoztak, hogy miként lépjenek fel közösen Tomás Julínek, polgári demokrata egészségügyi miniszter további privatizációs terveivel szemben. A tárgyalásra meghívást kaptak a koalíciós kormány képviselői, köztük az egészségügyi miniszter is, de ők nem jelentek meg.

Tomás Julínek tervei, miszerint részvénytársaságokká alakítanák át az egyetemi kórházakat és az egészségbiztosítókba beengednék a magántőkét, "kimondottan felbőszítették a szakszervezeteket" - mondta újságíróknak Milan Stech, a Cseh- morva Szakszervezeti Konföderáció alelnöke. A konföderáció támogatja az egészségügyi szakszervezetek követeléseit.

"A szakszervezetek követeléseik teljesítése érdekében készek sztrájkba lépni, s készek más módon is tiltakozni a privatizáció ellen" - szögezte le Stech. Megjegyezte: pillanatnyilag nincs még semmiféle konkrét terv a tiltakozásokra. A szakszervezetek először tárgyalni akarnak az egészségügyi tárcával és a koalícióval.

"A szakszervezetek nem értik a reformok lényegét. A minisztériumnak nem célja az egészségügy teljes privatizációja. A magántőke szerepét azonban ezen a téren is hasznosnak tartjuk" - reagált a szakszervezeti követelésekre Tomás Cirkl, az egészségügyi tárca szóvivője.

Csehországban január elsején vezették be a vizitdíjakat, a receptdíjakat és a kórházi napidíjakat. A reform második szakaszában - 2009 januárjától - részvénytársaságokká alakítanák át az egészségbiztosítókat és az egyetemi kórházakat. A terv magát a koalíciót is megosztja, ezért a reformokról még nincs kormánydöntés.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.