2008. január. 25. 08:11 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 25. 08:20 Világ

Prodinak le kell mondania, viharos jelenetek az olasz szenátusban

Elvesztette Romano Prodi olasz kormányfő a bizalmi szavazást a szenátusban, ezért kénytelen lesz benyújtani lemondását Giorgio Napolitano köztársasági elnöknek.

156 támogató szavazatot kapott Prodi a csütörtök esti szavazáson, 161 szenátor azonban ellene voksolt.Várható volt a húsz hónapja hivatalban lévő balközép kormány kudarca, miután egy kis katolikus párt kilépett a kormánykoalícióból, megfosztva azt csekély szenátusi többségétől.

Lármás, viharos jelenetek zajlottak le A bizalmi szavazás előtt. Miután Nuccio Cusumano kereszténydemokrata szenátor bejelentette, hogy a pártja (a Demokratikus Unió Európáért nevű katolikus párt) által elfogadott irányvonal ellenére ő bizalmat készül szavazni Prodinak és kormányának, heves tiltakozás tört ki az ülésteremben. Tommaso Barbato, az UDEUR szenátusi csoportjának vezetője árulónak minősítette párttársát, és olyan mozdulatot tett, mintha le akarná lőni. Többen leköpték a pártfegyelem megsértőjét. Cusumano elájult a kiállt izgalmaktól, hordágyon vitték el a szenátus ülésterméből.

Prodi demokratikus országhoz méltatlannak nevezte a történteket. A Demokratikus Unió Európáért a hét elején kilépett a kormánykoalícióból, és megvonta támogatását a Prodi-kormánytól. Ennek előzménye, hogy a párt vezetője, Clemente Mastella lemondott a múlt héten igazságügyi miniszteri posztjáról, mert vizsgálat indult ellene és felesége - Campania régió közgyűlésének elnöke - ellen korrupció gyanújával.

Prodi ezek után kért bizalmi szavazást kormánya ellen a képviselőházban és a szenátusban. Az előbbiben, ahol a kormánykoalíciónak kényelmes többsége van, szerdán meg is kapta a bizalmat. A szenátusban azonban nehéz pillanatok elé néz, hiszen ott az UDEUR kilépése nyomán a kormánykoalíció elvesztette többségét. A bizalmi szavazás a csütörtök esti órákban megkezdődött.

Hirdetés
hvg360 Földes Márton 2025. január. 23. 12:53

A franciák kivonulásával megszűnik a Magyar Honvédség csádi védőhálója – interjú Marsai Viktor biztonságpolitikai szakértővel

Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.