A grúz parlament bizalmat szavazott az új kormánynak
A grúz parlament csütörtökön bizalmat szavazott a Lado Gurgenidze vezette új kormánynak és módosította a választási törvényt. Az új miniszterelnök szociális reformokat, 2009-re a költségvetési hiány teljes felszámolását, a minimális nyugdíjak és a pedagógusi fizetések emelését, a munkanélküliség problémájának megoldását, továbbá a külföldi tőke beáramlásának ösztönzését ígérte.
A választási törvény módosításának egyik lényeges eleme, hogy a választási bizottságokban helyet kapnak az ellenzék képviselői is. A választási bizottságokat eszerint úgy állítják össze, hogy csak konszenzussal tudjanak döntéseket hozni.
Az Egységes Nemzeti Mozgalom elnevezésű grúz párt sajtószolgálata csütörtökön bejelentette: pénteken kongresszust tartanak, amelyen a párt vezetőjét, Mihail Szaakasvili mostani elnököt jelölik a január 5-én tartandó előre hozott elnökválasztásra. A kongresszuson mintegy 15 ezer küldött mellett várhatóan részt vesz Szaakasvili is, aki a csütörtöki közlések szerint november 25-én mond le tisztségéről, hogy megkezdje választási kampányát.
Ugyancsak csütörtökön elhalasztották Iraklij Okruasvili volt védelmi miniszter ügyének tárgyalását, mivel a vádlott ügyvédei nem jelentek meg. (Okruasvili jelenleg külföldön tartózkodik.)
Okruasvilit, s vele együtt Dmitrij Kitosvilit, a grúz elnök parlamenti titkárát ezúttal azzal vádolják, hogy egy üzletembert cégei részvényeinek átadására kényszerített. Emellett Okruasvili ellen pénzmosás, hivatali hatalommal való visszaélés és hűtlen kezelés miatt is vádat emeltek.
A volt védelmi miniszter októberben egyebek között korrupcióval vádolta meg Szaakasvili elnököt, s erre, valamint Okruasvili ezt követő őrizetbe vételére reagált az ellenzék tüntetésekkel, amelyek fő követelése a Szaakasvili javaslatára elhalasztott parlamenti és elnökválasztás időben történő megtartása és az elnök távozása volt. A megmozdulások november 2-án kezdődtek Tbilisziben, majd november 7-én szétverték a tüntetőket, az elnök pedig rendkívüli állapotot hirdetett ki. Szaakasvili előre hozott elnökválasztást írt ki, illetve lecserélte a kormányt.
A rendkívüli állapotot ugyan már a múlt héten feloldották, de az ellenzéki Imedi televízió működési engedélyét megvonták, így nem sugározhat műsort. Szozar Szubari, Grúzia emberjogi biztosa és számos média képviselői csütörtökön felhívást intéztek a hatalomhoz az Imedi TV műsorának újbóli sugárzását követelve.