2007. november. 15. 17:24 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 15. 17:22 Világ

Megrótták Frattini európai biztost a romákkal kapcsolatos kijelentéséért

Megrótta csütörtökön az Európai Parlament (EP) Franco Frattini bevándorlási ügyekben illetékes európai biztost egy kijelentéséért, amelyet az Olaszországba bevándorolt román cigányok körül kialakult vitában tett. Az EP két roma képviselője - Járóka Lívia (Fidesz-MPSZ) és Mohácsi Viktória (SZDSZ) - kiállt a romák integrációja mellett és megkülönböztetésük ellen.

A strasbourgi plenáris ülésen megszavazott határozat szerint Frattini kijelentése ellentmond a személyek szabad mozgásáról elfogadott 2004-es irányelv "betűjének és szellemének". Az olasz biztos a szemére vetette ugyanis az olasz kormánynak, hogy nem hozott olyan intézkedéseket, amelyek lehetővé teszik a megélhetési lehetőségekkel nem rendelkező személyek azonnali kiutasítását.

Az Európai Parlament jobboldali frakciója a határozati javaslatot méltatlan politikai manővernek minősítette, s ellene szavazott. A néppárt elnöke, Joseph Daul szerint a manőver mögött az olasz baloldal áll.

Az EP szocialista csoportja viszont úgy véli, hogy a jobboldal Silvio Berlusconi volt kormányfő Forza Italia nevű pártjának a nyomására szavazott a határozat ellen. E párt tagja Franco Frattini.

A liberális képviselőcsoport szerint "nagyon meggondolatlan" cselekedet, ha egy európai biztos belekeveredik a saját országa belpolitikájába.

A határozatban az EP felszólította az Európai Bizottságot, hogy "haladéktalanul tegyen részletes jelentést a 2004-es irányelv végrehajtásáról". A parlament jövőre a tagországok törvényhozásával együttműködve maga is elemezni fogja a problémákat.

Járóka Lívia az MTI brüsszeli irodájához eljuttatott közleményben úgy vélte, hogy "a problémák túlnyomó többsége a tagállamok több évtizedes meggondolatlan és paternalista kisebbség-, és bevándorláspolitikájának a következménye". "A roma és nem roma bevándorlók is az anyaországban uralkodó viszonyok, a mélyszegénység és társadalmi kirekesztés miatt hagyják el hazájukat, ezért ezen országoknak elsődlegesen a gazdasági és szociális biztonságot kell állampolgáraik számára megteremteni. Ehhez az Európai Bizottság (EB) által gyakorolt felületes számonkérés helyett az EB-nek rendszeresen ellenőriznie, szankcionálnia kell a befogadással és integrációval kapcsolatos programokat. Fontos, hogy a tagországok ösztönzése mellett az EB egységes stratégiával és saját, a leszakadó térségek felzárkóztatását megcélzó mega-projektekkel teremtsen ennek a folyamatnak keretet."

Fontosnak tartotta, hogy "az Európai Bizottság gazdasági és szociális kohézióért felelős vezetői ... José Manuel Durao Barrosonak, az EB elnökének vezetésével szakmai munkacsoportként átfogó és rendszeres párbeszédet intézményesítsenek ... egy európai szintű komplex romastratégia kidolgozását megcélozva". "Ehhez szükséges egy európai krízistérkép elkészítése, melynek alapján lehetővé válna a leszakadó területeken, mélyszegénységben élőket célzó, határokon átnyúló, brüsszeli irányítású programok elindítása. Fontos cél, hogy a tagállamok uniós pénzekből finanszírozott projektjei mellé kötelező legyen esélyegyenlőségi tervet készíteni .... Az Európai Bizottság december első hetében nyilvánosságra kerülő javaslatából, amely a kisebbségek arányos munkaerőpiaci reprezentációjának erősítését célozza, remélhetőleg világosabb képet kapunk az EB hosszú távú elképzeléseiről" - tette hozzá a képviselőnő.

Járóka jelezte, hogy a Fidesz-MPSZ delegációja megszavazta a határozat minden pontját, amely a romák befogadását és a diszkrimináció elleni fellépést sürgetik, s hozzátette, csalódottan vették tudomásul, hogy az Európai Néppárt más delegációinak több tagja ezt nem tette meg.

Mohácsi Viktória a vitában elfogadhatatlannak nevezte, hogy "egy bármilyen nemzetiségű, bármilyen etnikai csoporthoz tartózó bűnelkövető alapján mondjanak ítéletet az adott csoport egésze ellen, teret engedve szélsőséges erők erőszakos akcióinak" - tette hozzá.

A szavazás utáni közleményben Mohácsi úgy vélte, a romák kirekesztésének megszüntetésére és integrációjára vonatkozó uniós stratégia segítene a tagállamok romapolitikájának javításában. "Amíg a romákat integrációs intézkedések hiányában megkülönböztetik és kirekesztik egyes EU-tagországokban, továbbra is ki fognak vándorolni jobb lehetőségek keresése érdekében" - szögezte le.

Hirdetés