2007. november. 01. 17:17 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 01. 16:25 Világ

A francia elnök a Csádban letartóztatott újságírók elengedését kérte

A Csádban gyermekrablás vádjával letartóztatott kilenc francia állampolgár ügyében magas szintű tárgyalások zajlanak és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök a Le Figaro jelentése szerint az újságírók elengedését szorgalmazza.

Míg eleinte a francia diplomácia a letartóztatott európai állampolgárok csádi bíróság elé állítása mellet foglalt állást, Sarkozy szerdán ígéretet tett arra, hogy meggyőzi csádi kollegáját az ártatlanság vélelmének fontosságáról.

A francia államfő telefonon arra kérte Idris Déby elnököt, hogy Csád engedje szabadon azt a három újságírót, akit a 103 gyermek Franciaországba szállítását megszervező civil szervezet hat munkatársával egyidejűleg tartóztattak le.

A francia külügyminisztérium közölte, hogy Líbia segítséget ajánlott fel a két ország közti közvetítésben, amit Franciaország megköszönt, de udvariasan elhárított azzal, hogy a tárgyalások már zajlanak közvetlenül N’Djamena és Párizs között.

A Zoé Bárkája francia humanitárius szervezet azt állította, hogy a szudáni Dárfúr tartományban pusztító polgárháború árváit kívánta franciaországi befogadó családokhoz szállítani. A szervezet hat tagját, három francia újságírót, valamint a 103 gyerek szállítását biztosító repülőgép hétfőnyi spanyol személyzetét a csádi Abéché repülőterén az indulás előtt vették őrizetbe, és ott emeltek vádat ellenük. Azóta bebizonyosodott, hogy a gyerekek többségének van családja és csádi falvakból származnak.

Sarkozy - aki az első pillanattól törvénytelennek és elfogadhatatlannak minősítette az akciót - különbséget kíván tenni a szervezet tagjai és a repülőgép legénysége, illetve az akcióról tudósító újságírók között.

A kényes diplomáciai helyzetben (Csád Franciaország egyik legfőbb szövetségese a térségben) a francia elnök az ellenzékhez és a szervezet ügyvédjeihez hasonlóan azt szeretné elérni, hogy az önkénteseket Franciaország és ne Csád állítsa bíróság elé. A csádi elnök kabinetfőnöke az RFI rádiónak a kérdés kapcsán jelezte: még nem született határozott álláspont arról, hol ítélik el a franciákat. Claude Guéant, a francia elnöki hivatal vezetője pedig elképzelhetőnek látja, hogy a "francia és a csádi igazságszolgáltatás párbeszédet folytasson arról, hogy végül melyikük foglalkozik az üggyel".

Franciaországban a Zoé Bárkája ellen külföldiek illegális tartózkodásának segítése miatt indult eljárás, amelyhez súlyosbító körülmény, hogy a külföldiek olyan kiskorúak, akiket családjuktól vagy megszokott környezetüktől kívántak eltávolítani. Ez a bűntény Franciaországban tíz év börtönbüntetéssel és 750 ezer eurós pénzbüntetéssel sújtható. Csádban húsz év kényszermunkával büntethetőek a gyermekrablással és abban bűnrészességgel vádolt európaiak.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.