2007. szeptember. 11. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 11. 20:03 Világ

Az Iszlám Dzsihád vállalta a németországi merényletterveket

A radikális iszlám Dzsihád Unió elnevezésű, üzbég eredetű szervezet vállalta az elmúlt héten leleplezett, németországi merényletkísérleteket - jelentette be kedden este a berlini belügyminisztérium.

A berlini belügyminisztérium hivatalos közleménye szerint a hatóságok erről egy, az interneten közzétett nyilatkozatból értesültek, amelyet hitelesnek ítéltek. A szóban forgó nyilatkozatban a  radikális szervezet megerősítette azt is, hogy a tervezett terrortámadások célpontjai a ramsteini amerikai légitámaszpont, továbbá az Egyesült Államok németországi és üzbegisztáni diplomáciai képviseletei voltak. A támadásokat állítólag az elkövetkező hónapokra időzítették, s azokkal állítólag egy a német katonák által is használt üzbegisztáni légitámaszpont, a termezi bázis bezárását akarták elérni.  Korábbi értesülések szerint amerikai polgári létesítmények is a lehetséges célpontok között voltak.
 
A Dzsihád Unió amerikai források szerint Üzbegisztánban jött létre, s 2005 óta szerepel a washingtoni külügyminisztériumnak a külföldi terrorszervezetekről összeállított listáján. A szervezet később kiterjesztette tevékenységét más közép-ázsiai országokra, majd európai államokra,  köztük Németországra is. Monika Harms karlsruhei szövetségi főügyész szerint a németországi sejt 2006 végén jött létre. A hatóságok által a merényletkísérletek kapcsán letartóztatott három személy a németországi sejthez tartozott.
 
A berlini külügyminisztérium képviselője hangsúlyozta: a Dzsihád Unió nyílt kiállása a merényletkísérletek mellett arra utal, hogy az iszlám terrorizmus változatlanul fenyegeti az országot.
 

 

 

 

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.