Gyújtogatók miatt égnek az erdők Dél-Európában
A Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi környezetvédő szervezet javasolta vasárnap, hogy az Európai Unió minden tagállama számára kötelező érvénnyel hozzanak olyan törvényt, amely megtiltaná a leégett erdők területének beépítését.
„Tudjuk, hogy e tüzek nagy részét gyújtogatók okozzák, és azt is, hogy amint leég egy erdő, a telekspekulánsok mindjárt feltűnő érdeklődést mutatnak a terület iránt” – fogalmazott határozottan a javaslat indoklásaként Nina Griesshammer, a WWF szakértője. Hozzátette: ha megtiltanák a felperzselt erdők területének beépítését, mindjárt lelohadna a spekulánsok érdeklődése, és több ezer hektár erdőt meg lehetne menteni.
Egyre valószínűbbnek látszik, hogy gyújtogatás okozta az olaszországi és spanyolországi erdő- és bozóttüzek nagy részét. Olaszországban sokan a maffiára gyanakodnak. Mario Tassone, a római képviselőház maffia elleni bizottságának vezetője szerint az erdőtüzek füstjéből jól láthatóan kirajzolódik egy bűnözői stratégia. Másként nem magyarázható, hogy oly sok erdő kapott lángra szinte egyidejűleg Olaszország déli részén – nyilatkozta a politikus. Szavai szerint a hatóságok közelebb juthatnak az igazság kiderítéséhez, ha éberen figyelik, kik és hogyan használják fel a jövőben a hamuvá és üszökké perzselődött erdők földjét.
Az erdőtüzek ügyében nyomozó rendőri erők egyik tagja úgy nyilatkozott, hogy immár kétségtelen a gyújtogatások ténye. Az Abruzzóktól Pugliáig, Laziótól Calabriáig 750 tűz lobbant fel hét nap alatt. Ez nem lehet a véletlen műve - vélekedett. A La Repubblica című római lap vasárnapi jelentése szerint több gyanúsított ellen vizsgálatot indítottak már.
Eddig öt ember vesztette életét az olaszországi erdőtüzekben, köztük az egyik tűzoltó-repülőgép pilótája. Több ezer turista volt kénytelen megszakítani nyaralását a tüzek miatt.
Az már egészen biztos, hogy gyújtogató áll a Kanári-szigetekhez tartozó Gran Canarián pusztító erdőtűz mögött. A rendőrség már őrizetbe is vette a tettest, a helyi erdészet egyik dolgozóját, aki bevallotta, hogy küszöbönálló elbocsátása miatt érzett haragjában lobbantotta lángra az erdőt. 3500 hektárnyi erdőterület vált a lángok martalékává Gran Canarián. A negyven fok körüli hőmérséklet, a szárazság és az erős szél nagyban megnehezíti a tűzoltók munkáját. Több falut és kempingtábort ki kellett üríteni a szigeten. A Kanári-szigetek egy másik szigetén, Gomerán is ég az erdő a Garajonay Nemzeti Park térségében. Eddig több mint száz hektárnyi fa enyészett el a lángokban.
Görögországban is több száz erdőtűzzel küzdenek elkeseredetten a tűzoltók. Még nem sikerült lokalizálni a Peloponnészosz-félszigeten pusztító nagy erdőtüzet. Négy ember vesztette életét, több mint száz ház és több ezer hektár erdő pusztult el eddig a tűzben helyi jelentések szerint. Mivel a helyi tűzoltók állománya nem elégséges ekkora tűz megfékezéséhez, a kormány a hadsereg egyes alakulatait is oltási munkára vezényelte. Emellett segítségért fordult az Európai Unióhoz és több ország kormányához.
Bulgáriában, ahol 39 fokos hőség tombol, szintén sok helyütt ég az erdő.