2007. április. 22. 17:36 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 22. 17:33 Világ

Döntő küzdelem: ki verseng majd a francia államfői posztért?

Néhány óra múlva lezárul az elnökválasztás első fordulója Franciaországban. A választásra jogosultak 31,21 százaléka adta le vasárnap délig szavazatát, ez tíz százalékos emelkedést jelent az öt évvel ezelőtti adatokhoz képest. Az államfői posztra jelölt két legesélyesebb jelölt a konzervatív Nicolas Sarkozy, és a szocialista Ségolene Royal.

Ségolene Royal
© AP
Vasárnap reggel 8 órakor megkezdődött a francia elnökválasztás első fordulója, amelyre valamivel több, mint 44,5 millió szavazásra jogosult állampolgárt vártak, hogy leadják voksukat a 12 jelölt közül arra a kettőre, akik május 6-án megmérkőzhetnek a 12 év után búcsúzó Jacques Chirac jelenlegi államfő helyéért.

A 12 jelöltből csupán négyet, köztük a konzervatív Nicolas Sarkozyt, valamint a szocialista Ségolene Royalt - aki a közvélemény-kutatások szerint a második legnépszerűbb politikus - tartották esélyesnak arra, hogy a második fordulóban is megméresse magát a két legtöbb szavazatot szerzett elnökjelölt versenyében.

Az első adatok igazolták az előzetes felméréseket, amelyek magas, nyolcvan százalék körüli részvételi aránnyal számoltak. Délig a választásra jogosultak 31,21 százaléka adta le voksát, ez pedig tíz százalékos emelkedést jelent az öt évvel ezelőtti adatokhoz képest - közölte a francia belügyminisztérium.

Az esélyesnek számító továbbjutók közül Nicolas Sarkozy konzervatív jelölt felesége és annak első házasságából származó két lányának kíséretében már délelőtt leadta voksát Neuilly-sur-Seine-ben, abban az elegáns párizsi elővárosban, melynek 1983 és 2002 között polgármestere volt.

Arra az újságírói kérdésre, hogy hosszúnak találta-e a kampányt, Sarkozy magabiztosan úgy válaszolt: "Szerintem még van belőle két hét". Így utalt a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) jelöltje arra, hogy biztos továbbjutásában.

Franciaország történelmében először a közel egymillió, az ország tengerentúli területein és megyéiben, illetve az amerikai kontinensen tartózkodó választópolgár már szombaton leadta voksát az elnökválasztás első fordulójában. Az országhatáron kívüli eredményeket csak az európai urnák lezárása után, vasárnap este nyolc óra után hozzák nyilvánosságra.

Jelöltek és esélyek (Oldaltörés)

Nicolas Sarkozy. Ő lesz a befutó?
© AP
Idén 3,3 millióval többen - elsősorban 18 és 30 év közötti fiatalok - iratkoztak fel a választási listákra, mint öt évvel ezelőtt. Idén azonban nem a távolmaradás, hanem a bizonytalanok magas aránya okozhat meglepetéseket. A kampánycsend beállta előtt ugyanis a franciáknak több, mint egyharmada még nem tudta, hogy kire adja voksát vasárnap.

A választás azonban nemcsak emiatt érdekes. Először fordul elő, hogy a hivatalban lévő államfő vagy kormányfő, illetve egy volt miniszterelnök nincs a jelöltek között. De az is először fordul elő 1969 óta, hogy mindkét nagy formáció - a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniója (UMP) és az ellenzéki Szocialista Párt (PS) - jelöltje újoncként szerepel az elnökválasztáson.

Az történelmi változást azonban a generáció- és az ezzel járó stílusváltás jelenti: a 12 jelölt közül a végső párharcra igazán esélyesnek számító három jelölt már a második világháború után született: a konzervatív Nicolas Sarkozy 52, a szocialista Ségolene Royal 53, a centrista Francois Bayrou pedig 55 éves.

Az utolsó közvélemény-kutatási felmérések Nicolas Sarkozy és Ségolene Royal továbbjutását jósolták. A kampány kezdete óta éllovas Sarkozy a négy legfőbb intézetnél 26-30 százalékos tetszési indexszel rendelkezik, míg fő vetélytársa, Ségolene Royal 22-26 százalékra számíthat. A centrista Bayrou 16 és 20 százalék között mozog, és várhatóan a szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pennel fog a harmadik helyért versengeni, aki a szavazatok 13-16 százalékát szerezheti meg az első fordulóban.

Az alapvető kérdés, hogy a felméréseket igazolva tényleg magas lesz-e a választói részvétel, valamint hogy a választók a "hasznos szavazat" érdekében a nagy jelöltekre szavaznak-e vagy pedig - az öt évvel ezelőtti helyzethez hasonlóan - meglepetést hozó eredménnyel a voksok megoszlanak-e a kisebb jelöltek között: a szélsőbaloldalon a trockista Olivier Besancenot, Arlette Laguiller és Gérard Schivardi, a globalizáció-ellenes José Bové, a kommunista Marie-George Buffet és a Zöldek képviseletében Dominique Voynet, illetve a jobboldalon a szuverenista Philippe de Villiers és a vadászokat és halászokat képviselő Frédéric Nihous között.

A 64 ezer franciaországi szavazóhelyiség többsége este 6 órakor zár, de 106 településen este 7 óráig, a szavazóhelyiségek negyedében - Párizsban és környékén, a nagyobb városokban és 52 kisebb településen - pedig este 8 óráig adhatják le a franciák szavazataikat. Az első becslések csak ezután várhatóak.

Hirdetés