Magányos volt a virginiai lövöldöző
A hatóságok kedden azonosították a virginiai egyetemen elkövetett, 33 ember életét követelő lövöldözés gyanúsítottját. A 23 éves koreai fiú súlyos depresszióban szenvedett, s már a vérfürdő előtt is elkövetett pár nyugtalanító dolgot.
A szörnyű tette után öngyilkosságot elkövető Cho Seung-Hui angol szakos, dél-koreai származású diák az egyetemi hivatalok beszámolója alapján meglehetősen furcsa fiú volt. Az egyik dolgozatát annyira zavarónak ítélték meg tanárai, hogy Cho-t az iskolai tanácsadó szolgálathoz irányították.
“Magányos volt és nehéz róla információt találnunk” - nyilatkozta az egyetem szóvivője, Larry Hincker. Sem a rendőrségi, sem az iskolai szakemberek nem találják az okot egyelőre, amiért Cho belekezdett az USA történelmének legtöbb halálos áldozatát követelő lövöldözésbe.
A Chicago Tribune úgy tudja, Cho egyre erőszakosabbá és kiszámíthatlanabbá vált az utóbbi időben és kollégiumi szobájában találtak egy jegyzetet, amelyben kikelt a “gazdag kölykök”, az “erkölcstelenség” és a “hamis sarlatánok” ellen. A chicagói lap szerint Cho nemrég tüzet is okozott szobájában, valamint nőket zaklatott.
Cho 1992-ben érkezett az Egyesült Államokba családjával együtt, ahol Washington egyik külvárosában laktak. Dél-Koreában, egy ottani újság beszámolója szerint, szegényen éltek, egy szöuli külváros alagsori helyiségben húzták meg magukat. Cho apja állítólag ezért emigrált Amerikába, mert arra vágyott, hogy senki ne ismerje. A kisfiúra dél-koreai iskoláiban senki sem emlékszik, nincsenek feljegyzések sem róla, csak a puszta tény, hogy 1992. augusztusáig ott volt diák.
A dél-koreai elnök, Roh Moo-hyun a gyilkosságok óta már harmadszor kért bocsánatot és az egész dél-koreai társadalom szégyennek érzi, hogy országuk egykori lakóját tartják felelősnek 33 ember haláláért.
“Én és népem hatalmas sokkot és gyászt érzünk. Imádkozom a meggyilkoltak lelkéért és szívből együttérzek a sebesültekkel, az elhyuntak hozzátartozóival és az amerikai néppel.” - nyilatkozta az elnök, aki hasonló üzenetet küldött szerdán Bush elnöknek is.
Az amerikai bevándorlási hivatal adatai alapján több dél-koreából származó diák tanul az Egyesült Államokban, mint bármely más országból. Számuk múlt év végére meghaladta a 93 ezret, mellyel közel 15 százalékkal képviselik magukat az összes külföldi diák között és megelőzik mind Indiát, mind Kínát.
Az újságoknak egyelőre nem sikerült olyan embert találni, aki közvetlen kapcsolatban lett volna Cho-val, Carolyn Rude professzor, aki nem ismerte személyesen a gyaúsítottat, azt nyilatkozta, beszélt az írói kurzus tanszékvezetőjével, Lucinda Roy-jal, aki Cho-t “zavart”-ként jellemezte. A tanárok arról sem tudnak, hogy a tanácsadáson részt vett-e a problémásnak tartott fiú és ha igen, volt-e a terápiának valamilyen eredménye. A szomorú eset kapcsán úgy tűnik ez utóbbi kérdésekre egyértelmű nem a válasz.