2007. április. 07. 11:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 07. 11:38 Világ

A pápa is vitte a keresztet

XVI. Benedek pápa is vitte a keresztet a nagypénteki hagyományos keresztúti ájtatosságon, amely a római Colosseumtól a Palatinus-dombig tartott.

"Ez az út fájdalmas, kegyetlen és a magányba, a gonoszságba, a halálba vezet, de ez egyúttal egy hitben, reményben és szeretetben kitaposott út is, mert végállomása, a sír nem marad örökké lezárva" - mondta az egyházfő a keresztút elején, utalva arra az örömre, Krisztus feltámadására, amely a keresztényekre vár húsvét vasárnap.  

A pátriárka üdvözlete
"Lelkem mélyéből köszöntöm önt húsvét boldog ünnepe alkalmából, a béke áldását, jó egészséget és a Megváltó segítségét kívánom önnek" - írta az orosz ortodox egyház feje, akinek leveléből az Interfax orosz hírügynökség idézett. Az orosz pátriárka levele olyan pillanatban született meg, amikor már évek óta feszült a viszony a Vatikán és az ortodox egyház között. A moszkvai patriarchátus oroszországi hittérítéssel vádolja a katolikusokat, ez utóbbiak azonban következetesen elutasítják ezt a vádat. Az ortodox húsvétot májusban ünneplik.
A hagyományos éjszakai keresztúti ájtatosság negyed tízkor kezdődött a pápa vezetésével a díszesen kivilágított Colosseum porondján. Több tízezer ember vesz részt a Via Crucison, amelyet a világ 67 tévétársasága közvetített. Az egyházfő az első és az utolsó stációban maga vitte a keresztet, a másodikban Camilo Ruini bíboros, Róma pápai helynöke, a többiben pedig fiatalok Afrikából, Latin-Amerikából, Európából és Ázsiából. Az egyik ázsiai keresztvivő egy kínai nő volt, de többet nem közöltek róla.

Az idei keresztútra írt elmélkedések - amelyeket az egyes stációknál olvasnak fel - elbeszélő jellegűek, a szenvedéstörténetnek Lukács evangéliuma szerinti leírásához igazodnak, és középpontjukban azok a nők állnak, akik jelen voltak Krisztus kereszthalálánál. Az elmélkedések megírására a pápa az idén egy bibliatudóst, Gianfranco Ravasit, a milánói Ambrus Könyvtár és Galéria (Bibliotheca Ambrosiana) prefektusát kérte fel.

"Ma már odaképzelünk Krisztus mellé minden megalázott, megbecstelenített, háttérbe szorított és aljas törzsi praktikáknak alávetett nőt, a válságban lévő, anyaságukkal egyedül szembenéző nőket, a zsidó és a palesztin nőket, minden háborútól szenvedő nőt, az özvegyeket és a gyerekeik által magukra hagyott időseket. Hosszú a sora azoknak a nőknek, akik gyengédek maradnak ebben a kíméletlen és irgalom nélküli világban. Megtanítanak bennünket az érzelmek szépségére" - olvasható Ravasi atya elmélkedésében.

A keresztút előtt XVI. Benedek vezetésével délután öt órakor kezdődött a nagypénteki csonka mise a Szent Péter-bazilikában. A homíliát az idén is Raniero Cantalamessa atya, a pápai ház szónoka, a ferences rend kapucinus ágának tagja mondta. A beszéd középpontjában a nők jobb megbecsülése állt. "Egyetlen nő sem keveredett gyanúba - még közvetve sem -, amikor Jézust elítélték, a nők magáért követték őt, hálából jóságáért, nem pedig nagyravágyásból. A nők Jézus körüli jelenlétének alapvető tanítása van számunkra: a technika uralta mai civilizációban a férfinak életben maradásához szüksége van a szívre. Több helyet kell csinálnunk a szív érveinek, ha el akarjuk kerülni, hogy Földünk - miközben anyagi értelemben melegszik - lelki szempontból visszasüllyedjen a jégkorszakba" - mondta Cantalamessa atya.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.