Putyin szaúd-arábiai látogatása
A közel-keleti válsággócokról, valamint a kétoldalú gazdasági és katonai együttműködésről kíván tárgyalni első szaúd-arábiai látogatásán Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki vasárnap érkezett közel-keleti útjának első állomására.
Az iraki konfliktus, a libanoni feszültség és az iráni atomprogram várhatólag előkelő helyen szerepel majd a tárgyalások témái között. Moszkva többször is jelezte a közelmúltban, hogy nagyobb szerephez kíván jutni a közel-keleti konfliktusok feloldásának folyamatában. Az előzetes program szerint Putyin találkozik Abdallah bin Abdel-Aziz királlyal, Szultan bin Abdel-Aziz herceggel, trónörökössel és Szaúd-el-Fejszál külügyminiszterrel.
Mihail Margelov, az orosz felsőház külügyi bizottságának elnöke azt mondta a minap egy nyilatkozatában, hogy a fegyvereladások témája is valószínűleg nagy súllyal szerepel majd a megbeszéléseken. Oroszország reméli, hogy megrendeléseket kap Szaúd-Arábiától orosz harckocsikra. Szergej Prihogyko orosz elnöki tanácsadó is megerősítette, hogy szó lesz Putyin rijádi tárgyalásain haditechnikai együttműködésről, de szerinte nem várható, hogy most, e látogatás folyamán megállapodást írnának alá ilyesmiről. Moszkva már régóta szállít fegyvereket és fegyverrendszereket a térség más országainak, főként Szíriának és Iránnak, Szaúd-Arábiában azonban eddig nem tudta értékesíteni hadiiparának termékeit.
Szaúd-Arábia fő fegyverszállítója az Egyesült Államok, ám - névtelenül nyilatkozó szaúdi illetékesek szerint - a sivatagi királyság "diverzifikálni" akarja katonai beszerzési forrásait. Egy nappal Rijádba érkezése előtt Putyin hevesen ostorozta Münchenben, a nemzetközi biztonsági értekezleten Szaúd-Arábia legfőbb szövetségesét, az Egyesült Államokat, új fegyverkezési verseny szításával vádolva Washingtont.
Szaúd-arábiai részről többször is bírálták korábban Oroszországot, amiért az - szaúdi megítélés szerint - rosszul bánik mintegy húszmilliós muzulmán népességével. Nem ismeretes, hogy szaúdi részről most is szóba hozzák-e ezt a kérdést.
Putyin előtt még sohasem járt orosz (vagy szovjet) államfő a sivatagi királyságban. Az állami irányítás alatt álló szaúdi média történelmi jelentőségűnek minősítette az orosz elnök látogatását, utalva Moszkva világpolitikai súlyára, biztonsági tanácsi állandó tagságára, a közel-keleti rendezésen munkálkodó nemzetközi "kvartettben" játszott szerepére, továbbá Oroszország hatalmas kőolaj- és földgázkészleteire.
Putyin közel-keleti utazásának két további állomása Jordánia és Katar lesz.