Újra megakadt a kormányalakítás Csehországban
A júniusi csehországi választáson győztes Polgári Demokratikus Párt (ODS) elutasította azt az elnöki szintű megállapodást, amely szerint az új kormányban az ODS-nek ugyanannyi minisztere lett volna, mint a Cseh Szociáldemokrata Pártnak (CSSD) és a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppártnak (KDU-CSL) együttesen. Nem hivatalos értesülések szerint az ODS nyolc, a CSSD hat, míg a KDU-CSL két miniszteri posztot kapott volna.
Néhány megfigyelő nem zárja ki, hogy az ODS részéről előre átgondolt, eltervezett lépésről van szó, hogy eddig a tárgyalásokat csak mímelte, s miután a szociáldemokrata frakciót a napokban elhagyta két képviselője, most az ő segítségükkel próbál meg kormányt alakítani a kereszténydemokratákkal és a zöldekkel együtt. Ilyen forgatókönyvről beszélt a közelmúltban Marek Dalík, Topolánek ODS-elnök személyes tanácsadója, akinek szavait rejtett kamerával vette fel az egyik cseh napilap újságírója.
"Ezzel a döntéssel az ODS magára vállalta a felelősséget a további belpolitikai bizonytalanságért" - szögezte le Jirí Paroubek, a CSSD elnöke. A szociáldemokraták konstruktívnak minősítették a megállapodást, s a felek között a kiszivárgott értesülések szerint már csak az adók kérdésében volt nézetkülönbség, amelyet péntekig kellett volna tisztázni. Topolánek ugyanis korábban közölte, hogy pénteken terjeszti Václav Klaus államfő elé az új kormány miniszterjelöltjeinek névsorát.
Csehországnak immár több mint fél éve nincs stabil kormánya. A belpolitikai patthelyzet annak következménye, hogy a júniusi választáson a jobboldal és a baloldal egyaránt 100-100 mandátumot szerzett a 200 tagú képviselőházban.
Mirek Topolánek első, kisebbségi polgári demokrata kormánya október elején megbukott. A második kormányalakítási kísérlettel Klaus szintén Topoláneket bízta meg. A cseh alkotmány szerint három kormányalakítási kísérletre van lehetőség, s ha a harmadik is sikertelen, akkor fel kell oszlatni a parlamentet s ki kell írni az új választást.