Katonai államcsíny kezdődött a Fidzsi-szigeteken
A Fidzsi-szigetek katonai főparancsnoka kedden bejelentette, hogy a hadsereg átvette a végrehajtó hatalmat a Csendes-óceán déli medencéjében fekvő szigetországban.
Frank Voreqe Bainimarama főparancsnok bejelentése szerint felruházta magát az elnöki jogkörrel, és élve vele, meneszti a kormányt, majd rövidesen kinevez egy ideiglenes kormányt. Azt ígérte, hogy rövidesen visszaadja az elnöki hatalmat Ratu Joseph Iloilo megválasztott elnöknek, és a lehető leghamarabb új választásokat ír ki.
Laisenia Qarase miniszterelnök és kormányának több tagja a kormányfői rezidencián tartózkodik, amelyet körülvettek a hadsereg alakulatai. A katonák lefoglalták a kormányfő hivatali járműveit, és eltorlaszolták a rezidencia környékének utcáit, hogy a kormány tagjai ne menekülhessenek el. Az épületbe azonban nem hatoltak be, és nem vették őrizetbe a kormány tagjait.
Qarase kormányfőnek még sikerült egy kereskedelmi rádióban üzenetet intéznie népéhez. Mint elmondta, olyan választás elé állították, hogy vagy lemond, vagy teljesíti a puccsisták vezetőjének, a hadsereg főparancsnokának követeléseit. Kijelentette, hogy egyikre sem hajlandó. Mint mondta, úgy értelmezi jelenlegi helyzetét, hogy a hadsereg gyakorlatilag házi őrizet alá helyezte.
Iloilo elnök hivatala nyilatkozatot adott ki a történtekről. Eszerint az államfő nem támogatja a hadsereg hatalomátvételi kísérletét, és hallgatólagosan sem veszi tudomásul. A hadsereg eljárása egyértelműen alkotmányellenes, ellentétes a demokratikus eszményekkel - áll a nyilatkozatban.
Az ország két nagy szomszédja - Ausztrália és Új-Zéland - is elítélte a választott kormány erőszakos megbuktatásának kísérletét. Kilátásba helyezték, hogy megszakítják katonai kapcsolataikat a Fidzsi-szigetekkel, és beutazási tilalmat léptetnek érvénybe az ottani puccs vezetői ellen.
Az óceániai kis szigetországok többségéhez képest meglehetősen jómódú Fidzsi-szigetek 1987 óta egyik puccsról a másikra bukdácsol. Mindegyik erőszakos hatalomátvétel szorosan összefüggött a szigetország politikai életének jelenleg központi kérdésével, azzal, hogy megilletik-e előjogok a szigetek melanéz őslakosságát a bevándorlókkal (elsősorban indiaiakkal) szemben. A mérsékelt nacionalistának tartott Qarase kormányfőt az őslakosok nacionalista pártja által végrehajtott puccs juttatta hatalomra 2000-ben. Azóta azonban már két demokratikus választást is rendeztek az országban, s Qarase mindkettőt megnyerte.