A jobboldal impozáns tüntetést szervezett a kormány ellen
Az olasz lapok különbözőképpen értékelték vasárnap az előző napi nagy római tüntetést, amelynek során egyes becslések szerint csaknem egymillió ember vonult az utcákra, tiltakozva a Romano Prodi vezette balközép kormány tervezett adóemelései ellen, de abban egyetértettek, hogy az olasz jobboldalnak és vezetőjének, Silvio Berlusconinak impozáns megmozdulást sikerült szerveznie.
A La Stampa úgy fogalmazott: "emberek óceánja" árasztotta el Róma utcáit, hogy tiltakozzék a balközép kormány adóemeléseket tartalmazó költségvetési tervezete ellen.
A balközép La Repubblica szerint a hetvenéves Berlusconi voltaképpen azért vitte az utcára az embereket, hogy megmutassa: életkora és múlt heti rosszulléte ellenére még mindig ő az egyetlen és vitathatatlan főnök a jobboldalon. A kommentátor szerint ez sikerült is neki.
Az Il Sole 24 Ore gazdasági lap azt emelte ki, hogy a jobboldal egysége nem volt teljes, hiszen a kereszténydemokraták távol tartották magukat a Berlusconi vezette Hajrá Olaszország (Forza Italia), a jobboldali konzervatív Nemzeti Szövetség, a jobboldali populista Északi Liga - Szövetségi Olaszország és az Alessandra Mussolini vezette szélsőjobboldali Szociális Akció által szervezett tüntetéstől. "(Pier Ferdinando) Casini (a kereszténydemokraták vezetője) előre tekint, de az ő politikai pályája már lefelé ível" - vélekedett a lap hírmagyarázója. (A kereszténydemokraták olyan új jobboldali koalíciót szeretnének összekovácsolni, amelyben nincs benne az Északi Liga - Szövetségi Olaszország, és nyíltan vitatják Berlusconi vezető szerepét a jobboldali ellenzéki koalíció élén.)
A Corriere della Sera vezércikke azt nevezte legérdekesebbnek Berlusconi szombati beszédében, hogy egy olyan vezető, aki nem tartotta be megválasztása előtt tett ígéreteit, és kormányfői idejének jelentős részét személyes problémáinak megoldásával töltötte, még mindig képes fellelkesíteni az ország lakosságának nagy hányadát. A vezércikk írója szerint Berlusconi a balközép kormánytöbbség nyilvánosság előtt zajló mindennapos civakodásainak köszönheti a megmozdulás sikerét, illetve annak, hogy az olaszok torkig vannak politikai osztályukkal. Rendkívüli kommunikációs képességeivel Berlusconi hasznot tudott húzni ebből a közhangulatból - vélekedett a Corriere della Sera.
A La Repubblica azzal magyarázza a nagyszabású megmozdulást, hogy a kormány és a balközép parlamenti többség a költségvetési-gazdasági szigorításokkal "átlépte a tűrhető küszöbét".