A British Airways gépein is megtalálták a sugárzó anyag nyomait
A British Airways légitársaság két repülőgépén is kimutatták sugárzó anyag nyomait a Scotland Yard nyomozói, akik a polónium 210-es radioaktív izotóppal Londonban megölt egykori orosz titkosügynök, Alekszandr Litvinyenko halálának körülményeit vizsgálják. A légitársaság több tízezer utassal próbál kapcsolatba lépni.
A brit belügyminisztérium és a BA londoni közleménye szerint összesen három repülőgépet vontak vizsgálat alá; az egyik gép éppen Moszkvában volt, a másik kettő a londoni Heathrow repülőtéren.
A légitársaság bejelentése szerint európai útvonalakon közlekedő, Boeing 767-es típusú repülőgépekről van szó. A három gép október 25-e és november 29-e között London Heathrow, valamint Moszkva, Barcelona, Düsseldorf, Athén, Larnaca, Stockholm, Bécs, Frankfurt, Isztambul, Madrid és Varsó között teljesített járatokat.
A széles törzsű Boeing 767-eseket a BA általában hosszú távú járatain használja, de több ilyen gépet rövidebb, Európán belüli, nagy utasszámú járatokra állított be.
A három repülőgép a szóban forgó időszakban összesen 221 járatot bonyolított le a felsorolt városokba, és a British Airways összesen 33 ezer utasával igyekszik most felvenni a kapcsolatot.
A sugárzó anyag jelenlétét a Heathrow-n átvizsgált két gépen észlelték, de a British Airways szerint "nagyon alacsony intenzitású" sugárzásról van szó. A Moszkvában veszteglő Boeing 767-es vizsgálatára brit szakértők indultak a Domogyedovo repülőtérre.
A gépeket szerdán kivonták a forgalomból, de a BA közlése szerint a vizsgálat csak ezeket a repülőket érinti, és az utazóközönséget veszélyeztető kockázat "alacsony".
Korábbi - nem megerősített - londoni sajtóértesülés szerint a Litvinyenko halálát okozó izotópot repülőgéppel, diplomáciai postazsákba rejtve csempészhették Oroszországból Nagy-Britanniába.
A British Airwayst igen rosszul érinti az eset, mivel már a nyári csúcsidőszakban is komoly veszteségeket könyvelt el az utóbbi évek legnagyobb terrorriadója miatt.
Litvinyenko múlt csütörtöki halálát az eddigi vizsgálatok szerint polónium 210-es radioaktív izotóp okozta, amely valamiképp a 2000-ben Londonba szökött hírszerző tiszt szervezetébe került.
