Gyurcsány a Balkánnak kampányolt
A NATO szavahihetősége forog kockán, ha a jelentkező balkáni államok nem kapnak konkrét ígéretet a szövetségbeli tagságra, illetve a békepartnerségi programban való részvételre – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Rigában.
A NATO-tagállamok csúcstalálkozóján elmondott beszédében a kormányfő arra hívta fel a figyelmet, itt az ideje, hogy konkrét ígéretet kapjanak a csatlakozási időpontra a NATO-tagságra aspiráló államok, Horvátország, Macedónia, Albánia, illetve a békepartnerségre jelentkezett államok, Szerbia, Montenegró és Bosznia-Hercegovina – tájékoztatták az MTI-t a magyar küldöttségből.
A kormányfő kijelentette, nemcsak a NATO szavahihetősége forog kockán e kérdésben, hanem az is, hogy ezen országok taggá és békepartnerré válása fontos eszközként szolgál arra, hogy a térség biztonságosabbá váljék, és ezek az államok stabilabban lépjenek a demokratikus fejlődés útjára.
A miniszterelnök sürgette: a mostani találkozón legyen határozott üzenet arra, hogy Szerbia, Montenegró és Bosznia-Hercegovina békepartnerré válhat, 2008-ban pedig a tagjelölt országokat meghívják az észak-atlanti szövetségbe.
A tanácskozáson konszenzus körvonalazódik arról, hogy a békepartnerségi tagságot az érintett három országnak megajánlják a mostani csúcstalálkozón – tette hozzá a névtelen forrás.
Gyurcsány Ferenc szorgalmazta továbbá, hogy a NATO tegye intenzívebbé az Európai Unióval és az ENSZ-szel folytatott együttműködését, és mélyebbé saját belső integrációját. Ez utóbbi kapcsán - a NATO országok költségvetését növelő felhívásokra is válaszolva - kifejtette, nem biztos, hogy mindig a költségvetést kell növelni. Mint mondta, a különböző kapacitások ésszerű megosztásával, egymással való kiegészítésével megtakarításokat lehet elérni, miközben a kitűzött védelmi képességi célokat is teljesíteni lehet.
A NATO és az EU együttműködésével kapcsolatban a magyar kormányfő határozottabb együttműködést sürgetett a források összehangolásában, például a balkáni missziók ügyében, hiszen a térségből a katonai szervezet ugyan fokozatosan kivonul, de az Európai Unió egyre nagyobb szerepet vállal.