Bizalmat kért kormányának Topolánek
Bizalmat kért a képviselőháztól kormánya számára Mirek Topolánek cseh miniszterelnök, miután kedden a képviselőház elé terjesztette kormánya programját.
A polgári demokrata kisebbségi kormányt a 200 tagú testületben azonban az általános vita kezdetén elhangzott nyilatkozatok alapján csak a Polgári Demokratikus Párt (ODS) 81 és a Zöldek Pártjának (SZ) hat, illetve a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL) képviselői csoportjának egy része támogatja, míg a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) 74, valamint Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) 26 képviselője nem. Ez egyértelműen azt jelzi, hogy a parlamenti alsóház nagy valószínűség szerint nem fog bizalmat szavazni a kabinetnek. Az, hogy mikor kerül sor a bizalmi szavazásra, a vita elhúzódásának függvénye.
Topolánek bejelentette, hogy kormánya csak kilenc hónapig kíván hivatalban maradni, s alapvető célja az előre hozott választás előkészítése, amelyre a jövő év tavaszán kerülhetne sor. Ugyanakkor hangsúlyozta: a kormány el kívánja indítani az államháztartás átfogó és szükséges reformjait, harcolni fog a korrupció ellen, kivizsgálja az elmúlt évek zavaros ügyeit, s külpolitikájában az Európai Unióra, a NATO-ra és az USA-ra kíván támaszkodni.
Mirek Topolánek, a júniusi képviselőházi választáson győztes polgári demokraták elnöke szeptember elején, három hónappal a választás után, kapott kormányalakítási megbízatást Václav Klaus államfőtől. A 15 tagú kabinet kilenc polgári demokrata politikusból és hat párton kívüli személyiségből áll.
A kormányalakítási tárgyalások elhúzódása alapvetően annak következménye, hogy a kormányzati jobbközépnek és az ellenzéki baloldalnak a 200 tagú képviselőházban egyaránt 100-100 mandátuma van, ami lehetetlenné teszi egymás leszavazását előzetes politikai megállapodások nélkül.
"A kormány rendkívüli körülmények között alakult meg, ezért célunk a lerövidített mandátum és az előrehozott választás" - jelentette ki Topolánek.
Ha a Topolánek kormány nem kap bizalmat, a hatályos szabályok szerint be kell nyújtania lemondását. Az alkotmány szerint a második kormányalakítási kísérletre ismét az államfő ad megbízatást, míg a harmadikra a képviselőház elnöke. Csak miután a harmadik kísérlet is kudarccal végződne, lehet a parlamentet feloszlatni és kiírni az előrehozott választást.
Jirí Paroubek volt miniszterelnök és szociáldemokrata pártelnök úgy véli, ha Topolánek kudarcot vallana, s nem kapna bizalmat a képviselőháztól, akkor neki, mint a választáson második helyen végzett párt vezetőjének kellene esélyt kapnia a kormányalakításra. Václav Klaus államfő a környezetéből kiszivárogtatott értesülések szerint azonban egyelőre nem viszonyul túl kedvezően ehhez az elképzeléshez. Megfigyelők szerint Klaus azt szeretné, ha az ODS és a CSSD megegyeznének, valamiféle nagykoalíciót alakítanának, ami növelné az ő személyes esélyeit a 2008-ban sorra kerülő elnökválasztáson.