Bush látogatása kedvez a magyar vízummentességnek
Bush amerikai elnök júniusi budapesti látogatása kétségkívül kedvező impulzust adott a vízummentességet célzó magyar erőfeszítések mielőbbi teljesüléséhez. Ezt a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője mondta a Sziget fesztiválon.
"Az Egyesült Államoknak is érdeke az előrelépés. Számunkra is fontos, hogy Magyarország képes legyen csatlakozni az amerikai vízummentességi programhoz" - jelentette ki Philip T. Reeker, aki a külügyi tárca által felállított Sziget Követség sátor vendége volt.
Reeker azt mondta: a 2004-től működő és eddig négy ülést tartó magyar-amerikai konzuli munkacsoport is azon dolgozik, miként segíthetnek megértetni az emberekkel, hogy maguk tehetik könnyebbé ezt a folyamatot.
Az ügyvivő kitért arra, hogy változatlanul 85 százalék körül van az amerikai vízumért folyamodó magyar állampolgárok között a vízumot megkapók aránya. Hozzátette, hogy szinte minden sikeres kérelmező tíz évre szóló beutazási lehetőséghez jut az Egyesült Államokba. Ha a nyári szezon végén sem romlik a 85 százalékos arány, az jó jel a következő időszakra nézve is, hiszen nyáron sokkal több magyar állampolgár kíván az USA-ba utazni, mint más évszakokban.
Továbbra is csökkenő tendenciát mutat a budapesti amerikai nagykövetség által elutasított vízumkérelmek aránya, ám az USA által a vízummentességhez megkövetelt 3 százalékos aránytól még nagyon messze van Magyarország.
Takács László szólt arról, hogy a tendencia viszonylag hosszú ideje csökkenő, ugyanakkor az elvárások is igen magasak.
Kitért arra, hogy a vízumkiadás körülményeinek javítása érdekében a budapesti amerikai nagykövetség számos intézkedést tett az elmúlt időszakban, így például a vízumot kérő állampolgárok a korábbinál szélesebb körű tájékoztatást kapnak, gyorsabban lehet interjú-időpontokhoz jutni.
Magyarország a túltartózkodási arányt (a vízumban megengedettnél több időt Amerikában töltők arányát) tekintve jobban áll, mint az elutasítások terén - a túltartózkodási arány két hónappal ezelőtt öt százalék alatt volt a magyar állampolgárok esetében. A főosztályvezető elmondta: ezen a téren nem állunk olyan rosszul, a túltartózkodások felmérésére az amerikai fél azonban egyelőre nem talált ki precíz módszert, inkább eseti ellenőrzésekkel próbálnak következtetéseket levonni.
A magyar-amerikai konzuli munkacsoportnak a korábban júniusra tervezett, de a Bush-látogatás miatt akkor elmaradt ülését valószínűleg szeptemberben tartják meg. "Egyelőre nagy csodákra nem lehet számítani. A tárgyalások
menetrendjére adott a vízumútiterv, vagyis a roadmap tartalmából megpróbáljuk kivenni azokat az aktualitásokat, amelyek tekintetében
fel tudunk mutatni valamit" - mondta Takács László.
A következő ülésen téma lehet az új típusú, biometrikus útlevél bevezetése. Ezzel kapcsolatban a külügyi főosztályvezető kiemelte: Magyarország szeptembertől képes lesz a biometrikus útlevél bevezetésére, eleget téve nemcsak az amerikai, de az európai uniós elvárásoknak is, amelyek az okmánybiztonság kapcsán megfogalmazódtak.
"Fontos lenne, hogy a roadmap tartalmát tovább boncolgassuk az amerikai féllel, vagyis tegyük teljesen világossá, mi az, amit Magyarország még megtehet a majdani vízummentesség felé vezető úton" - közölte a főosztályvezető.
Amerikai elvárás az is, hogy Magyarország próbálja a közvélemény felé azokat a követelményeket kommunikálni, amelyeket az USA elvár. Ilyen szempontból is sikeres kezdeményezésnek tekinthető, hogy a Sziget fesztivál civil részén a Külügyminisztérium önálló sátrat működtetett, és itt kedden az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége volt a vendég. Az eseményen részt vett Simonyi András, Magyarország washingtoni nagykövete is.
Takács László üdvözölte azt az amerikai elképzelést, hogy a minél gyorsabb ügyintézés érdekében az amerikai vízumért folyamodó magyar állampolgárok a jövőben nemcsak telefonon, hanem interneten is bejelentkezhetnének időpontért vízuminterjúra. Ennek kapcsán Philip T. Reeker az MTI-nek azt mondta: egyelőre dolgoznak az internetes lehetőség bevezetésén, ez technikai kérdés, amelyet a tervek szerint hamarosan, talán még az idén megoldanak.