"Virtuális Grúzia Dél-Oszétia feletti szuverenitása"
Az orosz külügyminisztérium virtuálisnak minősítette Grúzia Dél-Oszétia feletti szuverenitását, és a szakadár régió önrendelkezésének elvét legalább olyan fontosnak ítélte, mint a kaukázusi köztársaság területi egységének helyreállítását.
"Tiszteletben tartjuk a területi integritás elvét. De ez az integritás Grúzia esetében egyelőre inkább lehetséges állapot, semmint tényleges politikai-jogi valóság, és létrehozni csakis bonyolult tárgyalások útján lehet, amelyeken a dél-oszét alapállás a nemzetközi közösség által nem kevésbé elismert elven, jelesül az önrendelkezési jogon nyugszik" – fejtegette az orosz tárca szóvivője, Mihail Kaminyin csütörtöki közleményében (www.ln.mid.ru).
"Dél-Oszétia területe jelenleg kívül esik Tbiliszi ellenőrzésén, és felölel egy nemzetközileg elismert konfliktusövezetet, amelynek rendjét a Vegyes Ellenőrző Bizottság határozza meg és felügyeli a neki alárendelt Vegyes Békefenntartó Erővel együtt" – hangsúlyozta Kaminyin, képtelenség gyanánt elutasítva azt az új tbiliszi követelést, hogy a békefenntartók orosz kontingensének tagjai számára szerezzenek be grúz vízumot a (Dél-Oszétiát Grúzia törzsétől elválasztó) konfliktusövezetben való tartózkodásra.
Az 1992-es grúz-orosz egyezményben egy-egy ötszáz fős orosz, grúz és dél-oszét zászlóaljat rendeltek ki Vegyes Békefenntartó Erőként a tűzszünet ellenőrzésére, miután Dél-Oszétia háborúval elszakadt Grúziától. Tbiliszi, amely a szakadár régió feletti ellenőrzésének visszaállítására törekszik, azzal vádolja az orosz békefenntartókat, hogy a dél-oszét szeparatisták pártját fogják.
Oroszország kétségbe vonja Grúzia területi egységét - szűrte le a grúz konfliktusrendezési miniszter Kaminyin közleményéből. De Tbiliszi ezt nemcsak Moszkva nyilatkozataiból, hanem a közvetlen cselekedeteiből is látja - toldotta meg Georgi Haindrava, "voltaképpeni agresszióról" beszélve az Eho Moszkvi rádióban.
Orosz katonai egységek léptek be jogellenesen Grúzia területére, és most ennek ideológiai alátámasztása folyik - fejtegette Haindrava, aki hazugságnak nevezte az orosz külügyi szóvivőnek azt az állítását, amely szerint a Vegyes Ellenőrző Bizottság jóváhagyta az orosz békefenntartók áthaladását a(z orosz-dél-oszét határon lévő) Rokszkij-alagúton át egy váltás keretében.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Isztambulból azt felelte Haindravának, hogy az orosz kontingens váltásáról előre értesítették a Vegyes Ellenőrző Bizottságban részt vevő másik két felet, amit Grúzia viszont elmulasztott megtenni a maga békefenntartóinak lecserélésénél. Az orosz váltás akadályozásával Grúzia csak a dél-oszétiai helyzet élezésére törekszik - élt a gyanúperrel Lavrov az ITAR-TASZSZ szerint.
A függetlenségpártiak által megnyert montenegrói népszavazás lovat adott a posztszovjet szeparatista régiók vezetői alá a moldovai Dnyeszter-vidéken éppúgy, mint a grúziai Dél-Oszétiában és Abháziában. Így Eduard Kokojti dél-oszét vezető megismételte: Chinvali az orosz alkotmánybíróság elé terjeszti azokat (a XVIII. századi cári birodalomra visszanyúló) dokumentumokat, amelyek tanúsítják, hogy a régió sohasem vált ki hivatalosan Oroszországból. A Szovjetunió kebelében Oszétiát kettébontották, s északi része Oroszországhoz, déli része pedig Grúziához került. De (a Szovjetunió széthullása után Grúziától elszakadt) Dél-Oszétia lakosságának zöme az Oroszországi Föderációhoz kíván csatlakozni.
Mindenesetre egy ismert orosz emberjogvédő menten szemére vetette az orosz külügyminisztériumnak, hogy közleményében visszatért Vlagyimir Lenin szovjet (és ennél fogva orosz) államalapító külpolitikai elveihez, hiszen elismerte az önrendelkezési jogot egészen az elszakadásig, méghozzá Dél-Oszétia lakosságára vonatkoztatva, ami még csak nem is nemzet. E forradalmi módon megújított állásponttal és az elismert nemzetközi normákkal összhangba kell hozni az orosz jogszabályokat - érvelt Jevgenyij Ihlov, az Emberi Jogokért (Za prava cseloveka) mozgalom hírelemző részlegének vezetője, máris üdvözölve a szabad Csecsenföldet.