2006. február. 26. 12:40 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 26. 14:46 Világ

A Duma elfogadta a terrorizmus elleni fellépésről szóló törvényt

Az orosz parlament alsóháza, a duma vasárnap harmadik olvasatban elfogadta a terrorizmus elleni fellépésről szóló törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a hadsereg lelője az eltérített utasszállító repülőgépeket, vagy csapást mérjen külföldi terrorista célpontok ellen.

A törvényjavaslatot 423 képviselő támogatta, egy ellenezte, nyolcan pedig tartózkodtak. A jogszabályt még a felsőháznak is el kell fogadnia, amely rendszerint jóváhagyja a duma által szentesített jogszabályokat.

A törvény, amely a merényletek esetére a rendvédelmi szervek által meghozandó intézkedéseket foglalja jogszabályba, lehetővé teszi, hogy a hadsereg lelője azt az utasszállító gépet, amelyről bebizonyosodott, hogy terroristák eltérítették, és létfontosságú létesítmények vagy lakott területek elleni támadásra kívánják felhasználni.

A törvényben Oroszország fenntartja magának a jogot, hogy a területén kívül erő alkalmazásával semmisítsen meg terrorista célpontokat. A külföldön lévő terrorista célpont elleni támadásra vonatkozó döntés a jogszabály szerint az orosz elnök hatáskörébe tartozik.

A jogszabály rendkívüli intézkedéseket irányoz elő „terrorfenyegetettség” esetére, amely lehetővé teszi az állampolgári jogok korlátozását: a telefonok lehallgatását, levelek, közöttük az elektronikus levelek ellenőrzését, a személyazonosság ellenőrzésének szigorítását és az utazások korlátozását.

A törvény szövege változott a 2004. december 17-én, első olvasatban elfogadottakhoz képest: kimaradt belőle a média munkájának terrorellenes akciók idején történő korlátozására vonatkozó, vitatott rendelkezés.

Vlagyimir Putyin az észak-oszétiai Beszlan iskolájában 2004 szeptemberében elkövetett túszejtés után döntött a terrorellenes intézkedések átfogó felülvizsgálatáról az ország „egységének” szavatolása céljából.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2025. március. 16. 15:30

Az igazság a kollagénről: érdemes szedni, vagy csak bedőltünk a marketingnek?

Ruganyos bőr és érfalak, újjászületett ízületek, erős haj – többféle jó hatást remélnek, akik hallgatnak az idők szavára, és belefognak a kollagénpótlásba. Milyen hitelt érdemlő bizonyítékok vannak a népszerű táplálékkiegészítő jó hatásaira? Eljut-e a szájon át szedett kollagén a bőrig? Árthat-e a kollagén, és van-e valódi vegán változata?