Hazamentek a zenészek, Afrika magára marad
A minden eddiginél nagyobb koncertet, amelyen 160 világsztár lépett fel, milliárdok élvezhették. A Live 8 szlogenje – „nem a pénzedre, rád van szükség” – jelezte, hogy ezúttal nem pénzgyűjtésről, hanem nyomásgyakorlásról van szó. A G8 skóciai csúcstalálkozójának résztvevőit akarják meggyőzni: adjanak több segélyt az afrikai országoknak, és engedjék el az adósságaikat. Ám a tapasztalatok nem sok jóval kecsegtetnek.
Bob Geldof. Az öröm pillanatában © AP |
Geldof harmadik javaslata már komolyabb hatást válthatna ki: a fejlődő országokat diszkrimináló kereskedelemben követel új szabályokat. A gazdag országok évente 250 milliárd dollárt költenek mezőgazdaságuk támogatására. Az afrikai gyapottermelők gyakorlatilag ki vannak zárva az amerikai piacról, amit Washington a hazai termelők támogatásával körömszakadtáig védelmez. De az EU agrárrendtartása sem különb. Ezt a kényes témát a Nyolcak szerdai találkozójukon nem is érintik
Ha valami csoda folytán hirtelen mégis elindulna a segélyáradat Afrikába, vajon enyhítené-e a 800 milliós kontinens nyomorát? Éppen most jött ki két Valutaalap-szakértő, Raghuram Rajan és Arvin Subramanian tanulmánya, amely szerint semmilyen adat nem támasztja alá, hogy a segélyek nyomán gyorsulna a leszakadt országok gazdasági növekedése. Sőt, a beáramló pénzek felnyomják a helyi valuta árfolyamát, ami visszavetheti az exportot, ráadásul a talált pénz a kormányokat meggondolatlan, pazarló költekezésre csábítja. Maga Mbeki dél-afrikai elnök a hétvégén nyilatkozott úgy Maliban, hogy kár Afrika korrupt kormányaiba újabb milliárdokat belenyomni, jobb lenne a pénzt azoknak a beruházóknak adni, akik Afrika felemelkedését szolgálják.
Valami hasonlót próbál javasolni a Magyarországon is jól ismert amerikai gazdasági szakember, Jeffrey Sachs. A londoni Sunday Times tegnapi kiadásában azt ajánlja, a G8 dolgozzon ki nagyszabású segélycsomagot. Ebből segítenék az afrikai törpebirtokokat – ezeken él a földrész 850 millió lakosának háromnegyede –, hogy a gazdálkodók önellátáson túl, piacra is tudjanak termelni, és fejleszteni tudják gazdaságaikat. Afrika mindeddig elmaradt „zöldforradalmát” kell tehát megvalósítani. Nagyszabású egészségügyi programmal kell visszaszorítani az afrikai országok gazdaságait zuhanórepülésbe küldő maláriát és AIDS-et, merész infrastrukturális beruházásokkal pedig a földrészt keresztül-kasul szelő vasút- és autópálya hálózatokat kell kiépíteni.
Mi segít rajta? © AP |
Ha most az adóság-elengedés – ahogy több civil szervezet követeli – általános lesz, a magántőke még inkább elbátortalanodik, hogy oda adjon pénzt, ahonnan biztosan nem kapja vissza. 2003-ban a világon összesen 135 milliárd dollárt fektettek be közvetlen tőkeberuházás címén, ebből mindössze 9 milliárd jutott Afrikának, ez a 2001. évinek mindössze a fele volt.
Mi tehát a megoldás? A Newsweek nemzetközi kiadásának legújabb összeállítása Tanzániát hozza fel példának. Az ottani kormány, megszabadulva Nyerere elnök csődbe ment „afrikai szocializmus” hóbortjától, nagyon is céltudatos országépítésbe kezdett. Harcot indított a korrupció ellen, felszámolta az állam bányászati monopóliumát, beengedte a külföldi vállalatokat, erőteljesen támogatja a kistermelőket. Ma Tanzánia Afrika egyik leggyorsabban fejlődő gazdasága, évente 6–7 százalékkal nő a GDP, az ország prosperál. Az adóbevételek növekedésével többet tudnak költeni szociális célokra, erre megy most az éves költségvetés fele. Kötelezővé tették az általános iskola elvégzését.
A tanulság: Afrika országainak nem a sült galambot kell várniuk, elsősorban magukon kell segíteniük, ha a szegénység elleni harcot győztesen akarják megvívni. A gazdag országok ezt helyettük nem tehetik meg. A segítésnek mindamellett rengeteg módja van, de az, amit Geldof és társai erőltetnek, bármennyire jó szándékúan is, önmagában semmit sem old meg, sőt, még árthat is.
-rr-