2005. június. 28. 18:33 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 28. 18:23 Világ

Pénteken tárgyalják a sárospataki könyvekre vonatkozó törvényt

Ljubov Szliszka, az orosz alsóház első alelnöke támogatásáról biztosította a második világháború nyomán a Szovjetunióba vitt sárospataki református kollégiumi könyvek visszaadását, bár kifogásolta, hogy az erre vonatkozó törvénytervezet a magyar "igények kielégítéséről" szól.

A duma pénteken kezdi tárgyalni a törvénytervezetet a háztanács keddi döntése szerint. Ha a pénteki plenáris ülésen első olvasatban elfogadják a törvényt, akkor már jövő hétfőn végleg jóváhagyhatják - jelezték a kulturális bizottságban, megjegyezve, hogy a második és harmadik olvasatra egy napon is sor kerülhet.

Borisz Grizlov alsóházi elnök két hete Szentpéterváron megígérte Szili Katalin országgyűlési elnöknek, hogy a törvényt még a csütörtökön kezdődő nyári szünet előtt elfogadják. A Grizlov vezette Kreml-hű Egységes Oroszország párt több mint kétharmados többséggel rendelkezik a dumában.

Grozlov helyettese, Szliszka (aki a frakción belüli munkamegosztásban a tamáskodó hangokat szokta megütni a törvények elfogadása során) kedden ugyancsak támogatta a sárospataki könyvek visszaadását, de kifogásolta, hogy a törvényszöveg a magyar "igények kielégítéséről" szól. 

"Az állami duma nem bírói fórum, amely igényeket elégít ki, ennek önkéntes gesztusnak kell lennie mindkét fél részéről" - vélte Szliszka az Interfax szerint, jelezve: ilyen értelmű módosításra kérte a kulturális bizottságot. 

Orosz kulturális tisztségviselők a múlt héten hangsúlyozták, mivel egyházi javak esetében az orosz restitúciós törvény is előírja a visszaadást a volt ellenséges országoknak, a sárospataki könyvek nem vehetők orosz tulajdonba, és kompenzáció sem követelhető értük.

A magyarok csak önkéntes gesztusként vállalták, hogy a tárolási, gondozási költségeken túlmenő támogatást nyújtanak a könyveket 1946 óta őrző Nyizsnyij Novgorod-i Lenin könyvtárnak, továbbá restaurálnak néhány műemléket a Voronyezsi területen, ahol a második magyar hadsereg megszálló szerepet játszott 1943-as megsemmisüléséig - tették hozzá.   

Szliszka pártolta, hogy a nemzeti örökséget alkotó értékek azokban az államokban legyenek, amelyekhez hagyományosan tartoznak, de azért az 1-es tévécsatorna szerint óvta az orosz államot attól, hogy "bőkezűsége miatt ostoba helyzetbe kerüljön" az egyes visszaadási lépések során.

Az alsóházi jóváhagyás után a törvényre még a felsőháznak is áldását kell adnia, mielőtt Vlagyimir Putyin elnök aláírásával hatályba léphet.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.