2005. június. 12. 18:43 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 12. 18:46 Világ

Blair tudhatta, hogy nincs vészforgatókönyv Irakra

A brit kormányfőt az iraki háború előtt nyolc hónappal figyelmeztették saját munkatársai, hogy az Egyesült Államoknak nincs kidolgozott terve az invázió utáni időkre, és a megszállás hosszú és drága nemzetépítési vállalkozásnak bizonyulhat - írta vasárnap The Washington Post.

Tony Blair brit kormányfő nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkozó munkatársai 2002. július 21-i keltezésű nyolcoldalas memorandumukban hangsúlyozzák, hogy az amerikai katonai tervek úgyszólván nem foglalkoznak az invázió utáni megszállással, és Washington várhatóan arra kéri majd Nagy-Britanniát, hogy a teher megosztásában aránytalanul nagy részt vállaljon.

A memorandumot Blair munkatársai azért állították össze, hogy a kormányfő felkészüljön a nemzetbiztonsági tanácsával két nappal később megtartott tanácskozására, amelynek rövid jegyzőkönyvi kivonatát már a múlt hónapban megszellőztette a londoni The Sunday Times. Ez utóbbi dokumentum szerint a washingtoni látogatásról visszatérő brit tisztségviselők arról számoltak be, hogy az amerikai kormány elkerülhetetlennek tekinti a háborút. Washington azokkal a hírszerzési értesülésekkel fogja igazolni az inváziót, amelyek szerint Szaddám Huszein iraki elnök rezsimjének tömegpusztító fegyverei vannak.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?