Magyarország is segít a vajdasági mentésben
Magyarország kész segítséget nyújtani a napok óta árvízzel sújtott vajdasági településeknek - közölte Somogyi Ferenc külügyminiszter a szerb-montenegrói tárcavezetővel telefonon. Eközben stagnál a vízszint, és enyhülni látszik a helyzet az elárasztott Közép-Bánátban.
A magyar diplomácia vezetője jelezte partnerének, hogy Magyarország kész segítséget nyújtani a természeti katasztrófában érintett, többek között vegyes lakosságú településeknek - áll a külügyi szóvivő közleményében. Vuk Draskovic örömmel és köszönettel fogadta a magyar felajánlást és tájékoztatta Somogyi Ferencet, hogy a belgrádi kormány rövid időn belül jelzi igényeit a segítség konkrét formáira vonatkozóan.
Közben lassan apadni kezdtek a megáradt folyók, így a helyzet csillapodni látszik a vajdasági Bánátban, ahol lassan egy hete küzdenek a helyi lakosok a hadsereg és a csendőrség segítségével az áradattal. Az éjszaka és kedd délelőtt folyamán esett az eső a térségben, de a Temes vízszintje apadni kezdett, és csökkent a víz magassága a Moravicán, az Óbégán, a Berzaván és a Karason is. A félelmek ellenére Románia felől nem érkezett komolyabb vízhullám az ártéren.
Az esőzés azonban nehezíti a mentési munkálatokat, a munkagépek és katonai járművek belesüppednek a felázott talajba, a vártnál lassabban halad az állati tetemek eltakarítása. Helyszíni beszámolók szerint sok helyütt érezni lehet már az oszlásnak indult elhullott állatok bűzét, ami a járványoknak az előhírnöke. A közép- és dél-bánáti falvak lakói a hadsereg és a csendőrség támogatásával sebtében felhúzott homokgátakkal védik a falvakat, és urai a helyzetnek.
Árvízvédelmi szakemberek arra figyelmeztettek, hogy a vajdasági területen a hatóságok ellenőrzésük alatt tartják ugyan a helyzetet, de a baj eddig is Románia felől érkezett, a megáradt folyók a határ túloldalán szakították át a gátakat.
Az 1955 óta hatályos kétoldalú szerződés ellenére a két ország közötti árvízvédelmi együttműködés gyakorlatilag nem létezik. A szerb hatóságok semmilyen információt nem kapnak a szomszédos országból, ahol a baj talán még nagyobb mint a Vajdaságban.
A térségbe sorra érkeznek a kormány és a vöröskereszt segélyei, illetve különféle civil szervezetek és sajtóorgánumok által szervezett, közadakozásból összegyűjtött szállítmányok. A szerb kormány ígéretet tett arra, hogy költségvetési pénzekből újjáépítik az összes, közel 250 romba dőlt házat. Félő azonban, hogy apadáskor épületek tucatjai rogynak még össze. Vojislav Kostunica szerb kormányfő kedden négy minisztere kíséretében felkereste az árvíz sújtotta térséget. Ígérete szerint a kormány mindent megtesz azért, hogy a Bánátba "visszatérjen a szerencse".