2005. április. 13. 18:27 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 13. 18:36 Világ

Franciaország engedélyezi az eutanáziát

A francia parlament szerdára virradóra elfogadta a halálhoz való jogról szóló törvényt, amely lehetővé teszi a gyógyíthatatlan betegek számára, hogy további kezelés helyett a halált válasszák.

A nemzetgyűlés által tavaly novemberben már jóváhagyott, a szenátus által most elfogadott jogszabály értelmében nem szabad a gyógyíthatatlan betegek kezelését "ésszerűtlen makacssággal" folytatni, az orvosi segítség leállítható, ha az "haszontalannak, aránytalannak tűnik, vagy a mesterséges életben tartáson kívül nincs más hatása".
 
A törvény kimondja, hogy a betegsége végső szakaszában lévő páciens dönthet a kezelés korlátozásáról vagy leállításáról és engedélyezheti a fájdalomcsillapítók fokozását, még akkor is, ha azok siettetik halálát, az orvosoknak pedig tiszteletben kell tartani a beteg akaratát. A törvény azt is kimondja: az eszméletlen betegek esetében a család kérheti, hogy a beteget hagyják meghalni.

A konzervatív kormány, az ellenzéki szocialisták és a római katolikus egyház által egyaránt támogatott törvény megalkotói hangsúlyozottan nem nevezik eutanáziának a halálhoz való jogot. Kiemelték, hogy a törvény nem a Belgiumban és Hollandiában követett legális gyakorlat másolata, mivel nem jogosítja fel az orvosokat a beteg aktív halálba segítésére.

A törvényalkotás előzménye egy 22 éves, baleset után megbénult, hallását és beszédkészségét elvesztő fiatalember, Vincent Humbert heves rokonszenvhullámot kiváltó esete volt, akit édesanyja segített halálba egy nagy adag nyugtató injekcióval 2003-ban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.