2005. április. 01. 11:49 Utolsó frissítés: 2005. április. 01. 12:12 Világ

Leszúrták, mert magyar

Ismeretlen tizenévesek támadtak meg egy 24 éves magyar férfit Kolozsvár belvárosában. Miközben szitkokat szórtak rá, tudtára adták, hogy azért jár pórul, mert magyar az anyanyelve, majd hátulról fejbe szúrták. A férfit súlyos vérveszteséggel szállították kórházba, de életét sikerült megmenteni.

Egyre gyakrabban ér szóbeli vagy enyhébb formájú tettlegességig fajuló támadás kolozsvári magyarokat pusztán azért, mert magyarok - írja a kolozsvári Szabadság. A szóbeli szitkok, fenyegetések szinte mindennaposak, megszólják például a tömegközlekedési eszközökön magyarul beszélőket. "Éppen mindennaposságuk miatt szinte már  hozzászoktunk a jelenséghez, és ezt is a kisebbségi lét számlájára írjuk" - véli a cikk írója.

Az áldozat panaszt emelhet a diszkriminációellenes tanácsnál az elsősorban büntetőjogi jellegű eset kapcsán - mondta Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke, aki szörnyűlködve vette tudomásul a történteket.

A nemzeti önérzetükben sértettek, vagy egyéb hasonló sérelmek elszenvedői a diszkriminációellenes tanácshoz fordulhatnak, ahová akár faxon is elküldhetik panaszaikat. Ezeket a lehető legrövidebb időn belül kivizsgálják, de 30 nap alatt kötelesek választ adni rá - magyarázta Asztalos a lapnak. Ha valóban diszkriminációról van szó, úgy a vádlottra pénzbírságot szabhatnak ki, s a sértett fél ezen felül kárpótlást is követelhet. Ez kihágások esetében történik, büntetőjogi esetnél már bonyolultabb a helyzet: akkor a rendőrség, ügyészség és a bíróság is bevonódik az ügybe.

A diszkrimináció bizonyítása nem mindig egyszerű, valakinek tanúskodnia kell az esetről, és az elkövetőt is azonosítani kell, ami például utcai szóbeli sértegetésnél vagy gyalázásnál nem egyszerű - fűzte hozzá.

 


 

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?