2005. február. 10. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 10. 16:39 Világ

Kampányolás szaúdi módra

Rijádban, Szaúd Arábia fővárosában egy hatalmas fehér sátorban vagy kétszáz, fehér ruhás férfi gyűlt össze a hűvös februári estén, hogy meghallgassa az iszlám királyság első általános választásán jelölt Ibrahim al-Kueidet, egész sor jámbor könyv íróját, aki előbb verset szavalt, aztán vacsorát tálaltatott: rizst bárányhússal és salátával, utána pedig süteményt. Szaúdi-Arábiában sokba kerül a választási kampány.

A szaúdi uralkodóház a demokráciát évtizedeken át a Nyugatnak az iszlámmal ellentétes találmányának és a sátán művének tüntette fel. Most viszont alig múlik el nap anélkül, hogy ne hangsúlyozná a demokratikus reformok melletti elkötelezettségét. E reformok - a liberálisok szerint csak "reformocskák" - egyike az is, hogy a községtanácsok tagjainak felét első ízben a nép és nem a királyi család választja.

A választások február 10-én, csütörtökön kezdődnek Rijád térségében és két hónapon át folytatódnak a fővárostól nyugatra és keletre elterülő terülteken is. Rijádban, ahol két hete kezdődött a választási kampány, mindenütt plakátok láthatók, amelyeken a jelöltek meghívják polgártársaikat kampánysátraikba.

A sivatagi állam uralkodói a reformok terén tett kis lépéseikkel az Egyesült Államok kormánya által kifejtett nyomásnak engednek, amely a két államot összekapcsoló olajérdekek ellenére is jelentős.

A kampányban segédkező fiatal férfiak hirtelen egy nőt pillantanak meg a sátor előtt. "Nőknek tilos a belépés" - kiáltanak fel izgatottan. Az őszülő szakállú jelöltnek azonban, aki az Egyesült Államokban végezte tanulmányait, nem probléma egy külföldi nő jelenléte a sátorban. Al-Kueid, aki egy iszlám ifjúsági szervezet funkcionáriusaként a muzulmán külföldön 15 éven át segédkezett az iszlám - Szaúd-Arábiában államvallást képező - konzervatív vahabita irányzatának terjesztésében, helyteleníti, hogy az első szaúd-arábiai választásokon nők nem jelöltethetik magukat és szavazati joggal sem rendelkeznek. Egyébként is reformernek tűnik. "Ha rajtam múlna, akkor nemcsak a községtanácsok tagjainak felét választanák, hanem az országos súra-tanács - egy konkrét hatalommal nem rendelkező parlamentféle - tagjait is" - mondja.

Az olyan jelöltek mellett, mint Al-Kueid, aki iszlám alapítványok javára végzett munkájáról lett ismert, főleg gazdag kereskedők és törzsfőnökök jelöltették magukat. Al-Kueid választási programjában ígéri, hogy könyvtárakat létesítenek a mecsetekben, és ellenőrizni fogják a piaci árakat. Dhafer al-Yami jogtanácsos ezzel a jelszóval indult a választásokon: "Mondjunk nemet a korrupcióra!"

"A szavazáskor nem mindenki a jelölt politikai programja alapján dönt, sokan egyszerűen arra szavaznak, aki ugyanannak a törzsnek a tagja, mint ő, elvégre még mindig törzsi társadalom vagyunk és én ebben semmi rosszat nem látok" - jelentette ki az oktatási minisztérium egyik funkcionáriusa, egyike azon 149 ezer szaúdinak, aki felvétette magát a rijádi választási listára.

A választási bizottság egyik külföldi tanácsadója pedig rámutatott: "Nem szabad elfelejteni, hogy ez kísérlet a szaúdiak számára, akiknek még meg kell tanulniuk, mit is jelentenek valójában a választások".

Hirdetés
EUrologus Folk György (EUrologus) 2025. január. 09. 17:00

Elon Musk beszól az európai államfőknek és élvezi

Szünet nélkül folyik az adok-kapok a Trump-adminisztrációban befolyásos szerepre készülő Elon Musk és az európai politikusok között. A németországi választások előtt kellene dűlőre jutni.