Nőhet Kelet-Európa terrorfenyegetettsége
A nyugat-európai terrorelhárító szervek sikerei miatt keletebbre húzódhatnak a terroristák – derül ki a Nemzetbiztonsági Hivatal friss értékeléséből. A dokumentum szerint vannak arra utaló jelek, hogy terrorszervezetek aktivistái már most is átutaznak, esetleg megbújnak a régióban. A titkosszolgálat szerint Magyarország terrorfenyegetettségi szintje potenciálisan nőtt az elmúlt években.
A nemzetközi médiában a 2001-es amerikai terrortámadások óta egyre többször esik szó a Nyugati világ és az Al Kaida közötti háborúról, Európa népeit azonban csak a madridi robbantás-sorozat döbbentette rá arra, hogy a konfliktus részesévé váltak. A spanyolországi események meg- és felrázták a közvéleményt, de - mivel március óta Európában nem történt újabb támadás - lassan elenyészett a kontinens egészére kiterjedő kezdeti "pánikhangulat" - – írja a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egyik frissen készült dokumentumában.
Az NBH szerint azonban a biztonság megnyugtató képe azonban csak látszólagos, mert a terrorveszélyeztetettség nem csökkent és 2003 októberének közepe óta, amikor Oszama Bin Laden üzenetében megfenyegette az Egyesült Államok legfontosabb nyugat-európai katonai szövetségeseit, a biztonsági szervek fellépésének is köszönhető, hogy Madrid mellett nem történtek újabb súlyos támadások. (A kontinens veszélyeztetettségét jelzi, hogy több esetben fedeztek fel olyan fegyver- és robbanószer készletet, amivel a terroristák nagyobb szabású támadásokat is végrehajthattak volna – emlékeztet a dokumentum.)
A terrorelhárító szervek eddig az EU nyugati felén bukkantak előkészületek nyomaira, de eredményes fellépésük akár arra is ösztönözheti a terrorsejteket, hogy keletebbre húzódjanak, növelve ezzel Kelet-Európa fenyegetettségét. Vannak arra utaló jelek, hogy terrorszervezetek aktivistái már most is átutaznak, esetleg megbújnak a régióban – olvasható a dokumentumban, de a szerző(k) hozzáteszi(k) azt is, hogy jelenleg Magyarországon az iszlám fundamentalista terrorcsoportok szervezett formában nincsenek jelen.
Magyarország terrorfenyegetettségi szintje - hasonlóan a többi európai országéhoz – az NBH szerint potenciálisan nőtt az elmúlt években. Ez arra ösztönözte a kormányt, hogy lépéseket tegyen a biztonság fokozása érdekében. Ennek megfelelően a Kormány Nemzetbiztonsági Kabinetjének döntése alapján - a Nemzetbiztonsági Hivatal kezdeményezésére - létrejött a Terrorellenes Koordinációs Bizottság (TKB), amelynek a Nemzetbiztonsági Hivatal, az Információs Hivatal, a Katonai Biztonsági Hivatal, a Katonai Felderítő Hivatal, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, az Országos Rendőr-főkapitányság és a BM Határőrség a tagjai.
.A titkosszolgálat értékelése szerint a TKB megerősítette a terrorfenyegetettség szempontjából érzékeny személyek és objektumok műveleti, valamint fizikai védelmét. Intézkedett minden olyan szervezet és személy szoros ellenőrzésére, amelyek, illetve akik potenciálisan előkészítői, szervezői, segítői vagy végrehajtói lehetnek egy terrorcselekmény elkövetésének. Fokozottan ellenőrzi a szélsőségesen radikális eszmék terjesztésében részt vevő szervezeteket, az illegális migránsokat, valamint az illegális fegyver- és robbanóanyag-kereskedelem területén tevékenykedő csoportokat. A TKB rendszeresen - a műveleti helyzet függvényében hetente, illetve kéthetente - ülésezik. A koordinációért felelős NBH az elvégzett munkáról, a megszerzett információkról kormányzati tájékoztatókat készít – áll az NBH dokumentumában.