Egyiptomba küldött kényszervallatni egy férfit az USA?
Egy ausztrál állampolgárságú férfi azt állítja, hogy az Egyesült Államok a kínzást nem tiltó Egyiptomba küldte őt vallatásra, miután 2001-ben terroristagyanús személyként fogták el Pakisztánban.
A jelenleg a guantánamói fogolytáborban őrzött, egyiptomi születésű Mamdouh Habib ügyét ügyvédei perre vitték. Csütörtökön nyilvánosságra került vallomásában az áll, hogy vallatói összekötött kezeinél fogva felakasztották, elektromos árammal sokkolták, rendszeresen verték, többször majdnem vízbe fojtották, valamint kutyákkal tartották félelemben, s a rendszeres kínzás révén hamis vallomásokat szedtek ki belőle.
Habib ügyvédei e vallomás alapján novemberben kérelmet adtak be a washingtoni kerületi bíróságra, hogy védencüket az amerikai kormányzat ne küldje vissza Egyiptomba. Érveik szerint ezt mind a nemzetközi jog, mind az amerikai törvények tiltják.
A Habibot Ausztráliában képviselő ügyvéd szerint a férfi írásos vallomása arra is bizonyítékkal szolgál, az ausztrál kormánynak tudomása volt arról, hogy állampolgárával rosszul bántak az amerikai őrizetben. Philip Ruddock ausztrál főügyész ugyanakkor cáfolta azt az állítást, hogy egy ausztrál konzuli tisztségviselő jelen volt, amikor a még Pakisztánban őrizetben tartott Habibot lefényképezték egy amerikai hivatalos személlyel, amint az a nyakára tette a lábát.
Az amerikai igazságügyi minisztérium eddig nem foglalt állást azzal az állítással szemben, hogy a férfit Egyiptomba küldték, és az ügyben intézkedő ügynökséget sem fedte fel. A The Washington Post csütörtöki számában utal arra, hogy az eset már a második ügy, amely bepillantást enged a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) kétes fogolykiszolgáltatási gyakorlatába.
A jelenleg 48 éves Habibot 2001 októberében fogták el a pakisztáni hatóságok az afgán határ közelében, az amerikai erők pedig arra kérték Iszlámábádot, hogy Egyiptomba küldjék őt kihallgatásra. Az amerikai hadsereg azzal vádolta, hogy az al-Kaida terrorszervezet kiképzőtáborában vett részt kiképzésen, Habib azonban azt állítja, hogy csak gyermekeinek keresett iskolát Pakisztánban.