2004. december. 31. 09:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. december. 31. 11:57 Világ

Halál Thaiföldön: 3500 holttest a Phang Nga-i parton

Több mint 3500 holttestet találtak a thaiföldi mentőalakulatok Phang Nga tartomány Phuket üdülőszigetétől északra elhelyezkedő partvidékén – közölte a thai belügyminiszter. A halottak fele turista, így a külföldi áldozatok száma Thaiföldön 2230-ra emelkedett.

A thai belügyminisztérium tájékoztatása szerint a szökőár halálos áldozatainak száma jelenleg 4510, ám ez a szám akár 7000-re is felmehet. Thaiföldön pillanatnyilag 6475 személyt tartanak nyilván eltűntként.

Phang Nga tartományban található az a Khao Lak tengerparti turistaközpont, amelyet teljesen szétrombolt a cúnami.

A külföldi áldozatok száma ugyanakkor tovább nőhet; erre utal, hogy kilenc nyugat-európai országban 8000, az Egyesült Államokban 2000, Ausztráliában pedig 1000 embert keresnek továbbra is családtagjaik és a hatóságok.

A tragédiában a leginkább érintettnek Svédország tűnik: félhivatalos adatok szerint akár 3500 svéd turista is életét veszíthette a katasztrófában (eddig 44 áldozatról sikerült egyértelműen megállapítani, hogy svéd állampolgár). A skandináv ország öt napja sokkos állapotban van, szinte megállt az élet, a stockholmi repülőtéren pedig ezrek várnak, reménykedve, hogy családtagjaik, barátaik megérkeznek valamelyik repülőgéppel.

A sokkos bénultságot csak növelik azok, a túlélők, családjaik és a segélyszervezetek által megfogalmazott vádak, amelyek szerint a svéd hatóságok csak megkésve nyújtottak segítséget állampolgáraiknak.

Kritikai pergőtűz alá került Laila Freivalds külügyminiszter asszony is, aki a tragédia napján, vasárnap este állítólag még színházba ment, és hivatalában csupán hétfő reggel jelent meg. A minisztérium az elmúlt négy napban több ezer elektronikus üzenetet kapott, amelyekből árad a harag és a felháborodás.

„Általánosságban elmondható, hogy nagyon lassan és nem kielégítő módon reagáltunk" – erősítette meg a vádakat Ann-Louise Eksborg, a rendkívüli helyzetek nemzeti ügynökségének főigazgatója, aki egyúttal azzal vádolta a kormányt, hogy megbízottai nem vettek részt az ügynökség által rendszeresen szervezett gyakorlatokon.

Keleti szomszédjához hasonló a hangulat Norvégiában, ahol 500 eltűnt személyt tartanak nyilván, a halottak száma pedig 21. Finnország és Dánia összesen 200 személyt keres, halottakról eddig nem érkezett jelentés. A finn kormányt a svédhez hasonló támadások érték; Matti Varhanen miniszterelnöknek azt mondta azonban, hogy kormánya gyorsan intézkedett, és együttműködött minden más érintett hivatallal.

Sokkos állapotban van Németország is. A német állampolgárként azonosított halottak száma jelenleg 33, ám mint Joschka Fischer külügyminiszter kifejtette: a veszteséglista ennél biztosan jóval hosszabb lesz; a kormány több száz halálos áldozattal kalkulál. Jelenleg összesen 1000 embert keresnek.

Ausztriában szintén 1000 körüli az eltűntként nyilvántartottak száma, hivatalosan eddig 5 áldozatról számoltak be. Svájc 850 embert keres (halottak: 11), Olaszország 600-at (halottak: 14), Franciaország 90-et (halottak: 22), Nagy-Britannia pedig 50-et (halottak: 28). Oroszország 80 polgárát keresi, két orosz turista viszont biztosan a halálos áldozatok között van.

Kétezer személyt tart eltűntként nyilván az amerikai külügyminisztérium, ám mint közölte, jó részük vélhetőleg nem tartózkodott az érintett területeken. Hivatalosan eddig 14 áldozatról derült ki, hogy amerikai állampolgár. Ausztrália 1000 embert keres, halottai száma pillanatnyilag 10.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.