2004. december. 31. 04:01 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 31. 04:09 Világ

A baszk régió Spanyolországgal szövetséges szabadállammá alakulna

A spanyolországi Baszkföld parlamentje jóváhagyta a további függetlenedést célzó tervet.

A spanyolországi Baszkföld parlamentje csütörtökön jóváhagyta a helyi kormány tervét, amely a terület jelenleginél nagyobb függetlenedését irányozza elő Madridtól, nem követeli azonban önálló baszk állam létrehozását. A megfigyelők szerint meglepetés, hogy a törvényhozás szabad utat adott a Juan José Ibarretxe baszk kormányfő beterjesztette javaslatnak, amelynek értelmében a baszk régió egy Spanyolországgal szövetséges "független szabadállammá" alakulna.

Harminckilenc képviselő szavazott a terv elfogadása mellett, harmincöt ellene. Az előterjesztés csak úgy nyert többséget, hogy a Baszk Haza és Szabadság (ETA) szakadár szervezet politikai szárnya, a tavaly betiltott Batasuna (Egység) párt három renitens képviselője igennel szavazott. A Sozialista Abertzaleak névre átkeresztelt Batasuna célja Navarre spanyol régiót és Franciaország délnyugati, baszkok lakta területeit is magában foglaló független állam létrehozása. Mialatt a képviselők az előterjesztésről vitatkoztak, a Batasunának az előterjesztést ellenző, s Baszkföld Madridtól való teljes függetlenségére áhítozó több száz híve összecsapott a rendőrséggel.

A baszk kormányfő tervét - az alkotmányos szabályozással összhangban - beterjeszti a madridi törvényhozás elé, ahol azt minden bizonnyal elutasítják. Ibarretxe azonban - mint hangoztatta - a borítékolható elutasítás ellenére is népszavazásra fogja bocsátani a tervezetet.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.