2004. november. 23. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2004. november. 23. 16:56 Világ

Amerikai bírálatok Putyin ukrajnai beavatkozása miatt

A The Washington Post szerkesztőségi kommentárjában felszólítja George Bush amerikai elnököt, hogy vessen véget kormánya passzivitásának a durva és káros orosz beavatkozással szemben.

A lap szerint tekintélyelvű uralmának moszkvai megszilárdítása után Vlagyimir Putyin orosz elnök most egy kliens kormányt szeretne beiktatni Kijevben, aminek érdekében dollár százmilliókkal látta el a Moszkva-barát Viktor Janukovics kampányát. Putyinn a választás mindkét fordulója előtt ellátogatott Ukrajnába, hétfőn pedig arcátlan módon gratulált neki, noha még össze sem számlálták a voksokat és még nem hirdettek győztest - teszi hozzá a lap.

A lap a washingtoni kormány javára írja, hogy a külügyminisztériumba kérették az orosz nagykövetet és egy államtitkár-helyettes aggodalmának adott hangot Putyin eljárása miatt. A kommentár szerint következő lépésként Bush elnöknek világosan és a nyilvánosan kérdőre kell vonnia Putyint neoimperializmusáért és ki kell alakítania féken tartásának politikáját.

A The New York Times szerkesztőségi kommentárja szerint Ukrajna kapcsolatait Oroszországgal a nyers valóság határozza meg. Viktor Juscsenkónak nincs alternatívája az orosz energiával szemben, Viktor Janukovics pedig pártfogójához, Leonyid Kucsmához hasonlóan a Nyugat jóindulatát keresi majd és szorgalmazza a nyugati befektetéseket.

A kommentár szerint kár, hogy a Bush-kormány a jelek szerint úgy határozott, nem fejt ki több nyomást Putyinra. A lap kifejezi reményét, hogy a választás nem vezet még nagyobb megosztottsághoz Ukrajnában.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?