2004. november. 16. 18:45 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az osztrákok is csaltak az euró miatt?

A Focus német hírmagazin szerint Ausztria az euró bevezetése előtt Görögországhoz hasonlóan tudatosan manipulálta a költségvetési hiány adatait. Karl Heinz Grasser cáfolta az értesüléseket.

Grasser szerint az 1997-es osztrák költségvetés semmiféle szerepet sem játszott Ausztriának az euroövezethez csatlakozása szempontjából, ugyanis az osztrák államháztartási hiány akkor 1,8 százalékos volt. A görög viszont ezzel szemben meghaladta a stabilitási paktumban meghatározott 3 százalékos szintet, és az adatot szándékosan manipulálták Athénban.



Grasser szerint még érintőlegesen sem lehet belekeverni Ausztriát egy ilyen vitába, s úgy magyarázta, hogy valószínűleg értelmezési probléma támadt az akkori EU-bizottság és Ausztria között.



A Focus szerint az EU bizottsága megállapította, hogy a 90-es évek végén a Viktor Klima vezette osztrák szociáldemokrata-néppárti kormány alulszámította a hiányt, mintegy 0,25 százalékponttal "megszépítette" az új hitelfelvételeket.



Grasser pénzügyminiszter keddi állásfoglalásában megerősített azt a véleményét, hogy büntető mechanizmust kellene érvényesíteni azokban az esetekben, amikor az államháztartási hiányt tudatosan manipulálják, az érintett államnak pénzbüntetést kellene fizetnie. A miniszter szerint jogilag nincs lehetőség arra, hogy megkurtítsák a kohéziós alapokból Görögországnak szánt összegeket. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bedő Iván 2025. január. 14. 12:00

Kialakulhat-e mellrák napi egy pohár szeszes italtól?

Igaz, hogy legálisak, de a szeszes italok veszélyesebbek, mint jó néhány tiltott drog. Hogyan járul hozzá az etanol a rákos sejtek elburjánzásához, és milyen szerveknél járul hozzá leginkább a daganatos betegségek kialakulásához? És vajon sikerülhet-e az alkoholtól úgy elriasztani az embereket, mint a dohányzástól?