2004. november. 10. 16:52 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

A keménymag már elmenekült Falúdzsából

Az amerikai hadvezetés keményebb ellenállásra számított, katonai jelentések szerint azonban sok felkelő kis csoportokban az offenzíva megindulása előtti napokban elhagyta Falúdzsát. A felkelők feltehetően egy "második front" nyitásának szándékával számos erőszakos cselekményt követtek el szerte Irakban.

Az amerikai és iraki erők elfoglalták a polgármester hivatalát, valamint több mecsetet és hídat. Iraki katonák olyan lakóépületeket fedeztek fel az ostromlott Falúdzsában, amelyek korábban külföldi túszok kivégzésének helyszínéül szolgáltak - közölte szerdán az iraki katonai erők parancsnoka. A város északi részén fellelt házakban több száz CD-adathordozót és olyan felvételeket találtak, amelyek túszok lefejezését ábrázolták, s több elrabolt személy nevét tartalmazták. Az Irakban állomásozó amerikai haderő szerint az ostromlók az ellenállás gócának számító szunnita háromszögben fekvő település 70 százalékát vonták ellenőrzésük alá.



Az amerikai hadsereg adatai szerint a támadás hétfői megindulása óta 11 amerikai és két iraki katona esett el a harcokban, miközben a felkelők több száz embert vesztettek. Az iraki ulematanács - a helyi szunnita muszlimok legfontosabb vallási szerve - közölte, hogy a falúdzsai harcok áldozatává vált testületük egyik tagja is.



Az ostromlók északról dél felé nyomulnak előre, házról házra szorítva ki az ellenséget. Egyelőre "senki földjének" számít a város kelet-nyugati főútvonala mentén elterülő sáv. Az amerikai és iraki támadók azonban várhatóan még szerdán megkísérlik ellenőrzésük alá vonni ezt a területet is. Ez már megtörtént a város északnyugati kerületében, Dzsolánban, amely feltételezések szerint a szunnita felkelők fellegvára.



Új frontot akarnak nyitni a felkelők



Az amerikai hadvezetés keményebb ellenállásra számított, katonai jelentések szerint azonban sok felkelő kis, legfeljebb 15 fős csoportokban az offenzíva megindulása előtti napokban elhagyta Falúdzsát, s Irak más városaiban folytatja az ellenállást. "Talán ezért haladunk olyan gyorsan előre" - mondta az amerikai hadsereg egyik tisztje. Az Irakban állomásozó amerikai haderő parancsnoka szerint még így is "több napba telik, mire kemény utcai harcok" árán sikerül kiszorítani az ellenállókat Falúdzsából.



A felkelők feltehetően egy "második front" nyitásának szándékával számos erőszakos cselekményt követtek el szerte Irakban. Felkelők támadásaiban szerdán tizennégy iraki, köztük öt polgári személy halt meg Túz, Beidzsi és Kerbela városokban, út mentén elrejtett pokolgép robbanásában életét vesztette egy amerikai katona Baladban. Moszulban a hatóságok kijárási tilalmat rendeltek el, miután fegyveresek több rajtaütést hajtottak végre az észak-iraki városban, megölve öt embert. Helyi lakosok beszámolói szerint Moszulban tűzharc tört ki a felkelők és az amerikai, illetve iraki erők között. A harcokban az amerikaiak repülőgépeket is bevetettek.



Ijád Allávi iraki kormányfő szerdán bejelentette, hogy további 24 órával meghosszabbította a bagdadi nemzetközi repülőtér - hétfőn 48 órára elrendelt - lezárását a fokozódó erőszak miatt hozott intézkedések keretében.



Irakba mennek a dzsihád harcosai



Egy eddig ismeretlen szélsőséges muzulmán csoport kedd reggel elrabolta Allávi első unokatestvérét, annak feleségét, valamint egy további hozzátartozóját. Az emberrablók az összes Irakban bebörtönzött férfi és női rab szabadon engedését, valamint Falúdzsa ostromának beszüntetését követelik.



Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szaúd-arábiai szárnya felhívást tett közzé a világhálón, amelyben felszólította a muzulmánokat: védjék meg Falúdzsát az amerikaiak vezette "keresztesekkel" szemben. Az iraki hatóságok néhány hete bejelentették, hogy őrizetbe vettek 24 szaúdi szélsőségest; diplomaták állítása szerint ennél sokkal többen csúsztak át a mintegy ezer kilométer hosszú iraki-szaúdi határon azzal a céllal, hogy Irakban harcoljanak. Tikrítben és Huvejdzsában szerdán irakiak százai tiltakoztak a falúdzsai offenzíva ellen.



(MTI/AP/Reuters/AFP/dpa)
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.