2004. november. 09. 13:00 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Teljes gőzzel folyik Falúdzsa ostroma

Fogytán az élelemtartalék, a boltok zárva vannak. Elektromos áram nincs, a város áramszolgáltató állomása ugyanis a bombázások következtében megsérült. Folyóvíz sincs, az utakon pedig hatalmas kráterek tátongnak. Az amerikai és iraki csapatok házról házra nyomulnak előre.

A Bagdadtól 50 kilométerre nyugatra fekvő Falúdzsában egész éjjel dörögtek a fegyverek. Órákkal az irakiak által "Hajnal hadműveletnek", az amerikaiak által pedig "Phantom Fury" névvel illetett offenzíva megkezdése után amerikai harckocsik vonultak be a város északkeleti Aszkari negyedébe.



A BBC arab nyelvű adásának helyszínen tartózkodó tudósítója, Fadhil Badrani szerint a támadások megkezdését követően még szélsőségesebbé vált a falúdzsai lakosok helyzete. Mint mondta, fogytán az élelemtartalék, a boltok pedig be vannak zárva. Elektromos áram nincs, a város áramszolgáltató állomása ugyanis a bombázások következtében megsérült. Folyóvíz sincs, az utakon pedig hatalmas kráterek tátongnak. Badrani szerint a gyerekek és a nők otthon maradnak, attól tartva, hogy véletlenül a katonák célpontjává válnak. A lakosok nagy része egyébként már elhagyta a várost, legtöbbjük Irak más részére menekült, míg mások a szomszédos arab országokba menekültek át - jelentette Badrani.



A város délnyugati részén az amerikai katonák lassan haladtak előre Dzsolan-negyed felé, ahol a szunnita fegyveresek elbarikádozták magukat. Az amerikai erők a vártnál gyengébb ellenállásba ütköztek a negyedben, a folyamatos légi és tüzérségi támadás dacára "minimális járulékos veszteségről" számoltak be.



Az amerikai tengerészgyalogosok által előző nap elfoglalt falúdzsai vasútállomásra kedd hajnalban heves tűzpárbajt követően bevonultak az iraki kormánycsapatok.



Állítólag megsemmisült egy kórház



Az amerikai katonák pirkadatkor megkezdték házról házra átfésülni a várost, amelyet a házaikban menedéket keresett helyi lakosok beszámolója szerint folyamatosan robbanások ráznak meg. Ugyancsak helyi lakosok közölték, hogy az amerikai bombázásban megsemmisült egy klinika Falúdzsa belvárosában. Az épület összeomlásakor az egészségügyi személyzet több tagja és számos beteg életét vesztette. A BBC honlapján ugyanakkor azt írja, hogy a város fő kórháza az iraki katonák ellenőrzése alá került.



A város ostroma kedden is folytatódott, a Reuters helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy a lázadók kedden lelőttek egy amerikai helikoptert. Bár a helikopter lelövését az amerikai hadsereg cáfolta, a tudósító biztos abban, nem tévedett. "Láttam a helikoptert, amint eltalálta egy rakéta. (A helikopter) tűzgolyóvá változott és lezuhant a földre" - közölte a Falúdzsában tartózkodó Fadhil Badrani. A városban pokoli körülmények uralkodnak, minden percben több száz bomba és gránát robbanása hallatszik – mondta ugyanő a BBC-nek telefonon. A CNN jelentése szerint négy tengerészgyalogos megsérült a harcokban.



A lázadók többsége külföldi lehet



Az ostromban tízezer amerikai és kétezer iraki katona vesz részt. Velük szemben feltehetően háromezer fegyveres lázadó harcol. Amerikai katonai szakértők úgy vélik, hogy utóbbiak egyötöde külföldi, nevezetesen Abu Muszab az-Zarkávi jordániai terrorista vezér híve.



Az iraki szunnita Iszlám Párt, a Muzulmán Testvériség utódpártja kedden azzal fenyegetőzött, hogy kivonul a kormányból, ha folytatódik a szunnita város, Falúdzsa ostroma. "Kérjük a kormányt, függessze fel a Falúdzsa elleni támadást, térjen vissza a tárgyalóasztalhoz és válassza a válság békés rendezését a katonai megoldás helyett" - közölte Ijád Szamarraj, a párt szóvivője.



Baakúba és Ramádi is harcok színhelye



Mindeközben felkelők támadtak kézifegyverekkel és rakétavetőkkel kedden az iraki fővárostól 65 kilométerre északkeletre fekvő Baakúba három rendőrőrsére, 25 rendőr meghalt, sok megsebesült. A támadók elfoglaltak egy kulcsfontosságú hidat is, amely Baakúbát köti össze Mikdadíja és Kanakin városokkal.



A baakúbai központi kórház orvosa elmondta, hogy 11 sebesült rendőrt, két iraki nemzeti gárdistát, valamint öt polgári személyt szállítottak be hozzájuk. Értesülése szerint a támadásokban egy felkelő életét vesztette, tíz megsebesült. A fegyveresek a támadások helyszínén röpiratokat szórtak szét, amelyben arra szólították fel az embereket, hogy ne keressék fel a kormányhivatalokat és az iskolákat.



Öt amerikai katona megsebesült a Bagdadtól 113 kilométerre nyugatra fekvő Ramádiban, amikor amerikai tengerészgyalogosok megsemmisítettek két autóba rejtett pokolgépet és megöltek hét felkelőt - jelentette be kedden az amerikai hadsereg részletek ismertetése nélkül.



Az összetűzés még hétfőn történt a városban, ahol az amerikai erők hetek óta rendszeresen összecsapnak a felkelőkkel. Ramádi, akárcsak a tőle keletre fekvő Falúdzsa, közismerten a felkelők erődítménye, amelynek védői 17 hónapja küzdenek az amerikai támogatást élvező iraki hatóságok ellen. (MTI, Reuters, AFP)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.