2004. november. 08. 15:21 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Újra felállították Radnóti ellopott szobrát

A kelet-szerbiai Borban három évvel ezelőtt lopták el ismeretlenek a költő szobrát.

Varga Imre világhírű magyar szobrászművész újraöntött alkotását a város kapujában található egészségház előtti téren, egy lépcső legmagasabb fokán leplezte le Dragan Velickovic bori polgármester és Vígh Annamária, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) osztályvezetője.



Radnóti Miklós halálának 60. évfordulójára, hétfőn újra felállították a kelet-szerbiai Bor városában a magyar költészet kiemelkedő alakjának szobrát, amelyet három évvel ezelőtt loptak el ismeretlenek. Az NKÖM képviselői mellett Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke is megkoszorúzta a szobrot.



A Szabadkai Népszínház művészei szavalták, illetve zenés kísérettel adták elő Radnóti költeményeit, amelyeket a bori Heidenau lágerban munkaszolgálatosként írt noteszébe a költő. Egyik legmegrendítőbb versét, az Erőltetett menetet a népszínház igazgatója, Kovács Frigyes és egy bori középiskolás szavalta magyarul, illetve szerbül.



Radnóti a múlt századi egyetemes és magyar történelem legnagyobb tragédiájának jelképe, aki a pokoljárás utolsó napjaiban is magyar költő maradt - mondta Vígh Annamária. Míg a bori polgármester azt hangoztatta, hogy a szobor újraállítása példa arra, miként kell együttműködnie két népnek.



A költő viharkabátos alakját ábrázoló szobor eredetileg a Bori-tó partján állt, ahonnan 2001 őszén lopták el. A csaknem két méter magas, 600 kilogramm súlyú szobrot lefűrészelték talapzatáról.



Radnóti Miklós 1944-ben munkaszolgálatosként került a Bor melletti, német felügyelet alatt álló Heidenau lágerbe. Keretlegények 1944. november 9-én Abda határában tarkólövéssel végeztek Radnótival.(MTI)
Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.