2004. október. 22. 16:26 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Amerikában kampánytéma lett 1956

John Kerry demokrata párti elnökjelölt pénteken közleményben méltatta az 1956-os magyar forradalmat, a nép szabadságvágyát és elszántságát.

Kerry kiemelte, hogy Magyarország teljes értékű partner a transzatlanti közösségben. A közleményt kísérő dokumentum hangsúlyozza, hogy Magyarország az Egyesült Államok szövetségese.



Az 56-os forradalom évfordulója alkalmából kiadott közlemény rámutat, hogy a magyar nép 48 évvel ezelőtt felkelt a kommunista rezsim ellen, sokan adták életüket a szabadság és a függetlenség védelmében, a szovjet hadseregnek több mint 200 ezer katonára volt szüksége a forradalom eltiprásához. A magyar nép szellemét és reményeit azonban nem tudták legyőzni - mondta az elnökjelölt.



Az 1956-os hősök és utódaik bátorságának köszönhetően Magyarország ma szabad ország, tagja a NATO-nak, amelynek kibővítését a szenátor is támogatta, és tagja az Európai Uniónak is, vagyis Magyarország teljes jogú partner a transzatlanti közösségben.



"Köszöntöm a magyarokat, akik oly nagy mértékben járultak hozzá a kommunizmus bukásához" - hangzik a közlemény, elismerően szólva azokról a magyarokról, akik az Egyesült Államokban találtak menedéket, és nagymértékben hozzájárultak az amerikai tudományhoz, a filmművészethez, a zenéhez. "Büszke vagyok arra, hogy a nemzet szerves részét alkotó amerikai magyarság nagyszerű közösségének oly sok tagja támogat engem" - olvasható a közleményben, amely kiemeli Magyarország rendkívüli teljesítményét az irodalom, a zene és a sport területén, a Nobel-díjasok számát illetően.



"Mélyen hálás vagyok azért, hogy Magyarország az Egyesült Államok szövetségese. Elnökként gondoskodni fogok arról, hogy a két ország kapcsolata elmélyüljön az előttünk álló években" - olvasható a közleményben.



(MTI)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?